Umět uvolnit svěrače konečníku je důležité stejně jako je zatnout. Naučte se pár cviků a předejděte potížím s konečníkem a s hemoroidy. Umět uvolnit svěrače konečníku je důležité stejně jako je zatnout. Naučte se pár cviků a předejděte potížím s konečníkem a s hemoroidy.

Máte potíže s hemoroidy? Naučte se uvolňovací cviky

17.03.2024

Někdy je třeba svaly posilovat, jindy zase uvolňovat. Může to platit i v případě, že máte rozšířené hemoroidy, které se projevují svěděním nebo pálením konečníku. Obvyklý je i nepříjemný tlak a někdy trocha krve na toaletním papíře. Příznaky mohou zhoršovat mimo jiné příliš stažené anální svěrače, které brání pohodlnému vyprazdňování. Naučte se pár jednoduchých cviků, které pomohou s uvolněním.

Silný tlak do konečníku vede k rozšíření hemoroidálních pletení, a proto je třeba umět svěrače také uvolnit. „Správné cviky mohou zároveň podporovat cirkulaci krve v oblasti pánve a konečníku. V neposlední řadě trvalé stažení svěračů a jejich neschopnost se uvolnit znesnadňuje samotné vyprazdňování,“ říká fyzioterapeutka Bc. Karolína Vítová a doplňuje, že přidat pravidelný pohyb je žádoucí, pozor však na aktivity jako vzpírání, veslování a každodenní cyklistika.  

5 cviků na problémy s hemoroidy

  1. Lehněte si na záda, přitáhněte kolena k hrudníku a držte je v této pozici několik sekund. Volně dýchejte. Poté chodidla pomalu vraťte na podložku.
  2. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte chodidla na podložku. Zvedněte pánev a pomalu jí zakružte. Nejprve na jednu stranu, potom na druhou. 
  3. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte chodidla na podložku. Zvedejte pánev nahoru a poté ji pomalu spouštějte dolů.
  4. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte nohy na podložku. Dejte si ruce na břicho a do tohoto místa se pomalu nadechujte a vydechujte.
  5. Sedněte si rovně na židli, chodidla opřete o zem na šíři pánve. Mírně stáhněte řitní svěrače a poté je vědomě uvolněte. Cvik je možné praktikovat i ve stoje.  

Pomůže i dilatátor 

Uvolnění svěračů může zjednodušit také tzv. dilatátor, jednoduchý nástroj, který pomáhá jemně otevřít a uvolnit konečník a vnitřní svěrač. „Dilatátor se používá ke zmírnění příznaků hemoroidálního onemocnění navozením správné cirkulace krve v hemoroidálních žilních pleteních a k hojení bolestivých trhlin, ale také pro prevenci pooperačního zúžení (stenózy) způsobeného jizvením po chirurgickém odstranění zvětšených hemoroidálních uzlů,“ říká proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic. Dilatátory jsou navíc navržené tak, aby je bylo možné zchladit nebo naopak zahřát a zvýšit tak jejich účinek. Pro uvolnění staženého vnitřního análního svěrače je přitom vhodné jejich zahřátí. Chladová terapie zmírňuje otok a krvácení. 

Na potíže s hemoroidy a konečníkem jen cviky nestačí 

Cviky na uvolnění jsou účinné, ale jsou jen doplňkem k léčbě, ne její součástí. Pokud máte často potíže, zajděte k praktickému lékaři nebo přímo za specialistou. Návštěva lékaře neznamená automaticky bolestivé vyšetření nebo zákrok. Lékař může doporučit různé metody léčby, včetně léků na posílení žilních stěn hemoroidů (venofarmaka).  

Jak svěrače pracují? 

  • Vnitřní svěrač uzavírá řitní kanál v období klidu, například ve spánku nebo při odpočinku.  
  • Vnější svěrač se zapojuje při zvýšeném tlaku v konečníku a slouží k vyrovnání dlouhých nebo náhlých tlaků, například při zvedání těžkých věcí. 
  • Hemoroidy (žilní pleteně) působí v konečníku jako „polštářky“, které se během vyprazdňování stolice zmenší, umožní průchod, poté se zvětší a utěsní konečník. Když je na ně kladený nadměrný tlak, naopak zduří a průchod stolice komplikují.