Oteklé nohy, křeče a drobné metličky nejsou kosmetický problém, ale projevem žilního onempocnění. Odstranění metliček onemocnění nevyřeší. Oteklé nohy, křeče a drobné metličky nejsou kosmetický problém, ale projevem žilního onempocnění. Odstranění metliček onemocnění nevyřeší.

Oteklé nohy, křeče a metličky nejsou jen zanedbatelný problém

16.03.2023

Bolest nohou, otoky, křeče a obuv, kterou není možné po celém dni dopnout, jsou víc než jen nepříjemnosti, které nějak odezní. Tímto způsobem totiž tělo dává najevo, že žíly jsou nemocné a že je čas mluvit o chronické žilní nemoci. Žilní onemocnění provází řada projevů. Kromě zmíněných otoků a křečí to jsou metličky a křečové žíly.

Chronické žilní onemocnění je stav, kdy se všechna krev z nohou nevrací zpět k srdci, ale část zůstává v žilách dolních končetin. Tím, jak se zde krev hromadí, žíly se zvětšují až je možné je vidět pouhým pohledem jako drobné metličky. Pokud tedy na sobě zaznamenáte první z nich, je to známka toho, že váš žilní systém už nefunguje tak, jak má, a je nutné přistoupit k trvalému, nikoliv nárazovému řešení.

Metličky jsou znakem žilního onemocnění
Mnoho žen si ale myslí, že metličky neboli mikrovarixy jsou jen kosmetickým problémem. Možná kvůli oteklým nohám, bolesti a křečím obtěžujícím, ale ne rizikovým. Oteklé nohy se výrazněji objevují v létě a s příchodem chladnějších měsíců se mnohdy umírní. I tak zmírnění otoků nohou ale není znakem, že by žilní systém najednou začal pracovat správně. Problém, který je příčinou špatného návratu žilní krve zpět do srdce, tu je pořád. 

Popsané zdravotní komplikace, zejména počáteční projevy, je snadné podcenit a místo k lékaři zamířit v létě do lékárny a po zbytek roku nic nedělat. Ve skutečnosti ale potřebuje řešení chronického žilního onemocnění celoroční péči v podobě medikamentózní léčby, kompresní terapie a celé řady režimových opatření. Bez léčby mohou v budoucnu pravděpodobněji hrozit další stadia chronického žilního onemocnění, která se projevují: křečovými žilami, trvalými otoky, trofickými kožními změnami až bércovým vředem. 

Při prvních projevech navštivte lékaře
Vhodný čas na návštěvu praktického lékaře nebo odborníka na žilní onemocnění je tedy již při prvních subjektivních příznacích, jakými jsou pocit tíhy či napětí v nohou, křeče, bolest nohou. Lékař stanoví přesnou diagnózu a může předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a zamezení vzniku žilního zánětu. Pevná žilní stěna je méně náchylná k povolení vlivem nahromaděné krve. Cílem režimových opatření, mezi něž patří třeba přirozený pohyb (chůze, kolo), pokládání nohou do vyvýšené polohy, aby byly minimálně v úrovni srdce, a mnoho dalších, je podpora návratu krve zpět do srdce. Tím se zabrání jejímu hromadění v žilách dolních končetin. 

Nepodceňujte žilní onemocnění
Nečekejte proto, až se problémy začnou stupňovat. Chronickým žilním onemocněním trpí více než polovina dospělé populace. [1] Wu NC, Chen ZC, Feng IJ, Ho CH, et al. Severe varicose veins and the risk of mortality: a nationwide population‑based cohort study. BMJ Open. 2020 Jun 21;10(6):e034245.Jedná se o chronické onemocnění zhoršující se s věkem a vyžadující dlouhodobou léčbu.