Ulevte si od oteklých nohou a dejte si je nahoru. Ulevte si od oteklých nohou a dejte si je nahoru.

Oteklé nohy na cestách mohou značit chronické žilní onemocnění

01.07.2022

Otoky dolních končetin jsou symptomem mnoha patofyziologických stavů, se kterými se setkáváme v každodenní praxi. Jednou z velmi častých příčin může být postižení žilního systému – chronické žilní onemocnění. Jedná se o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky nohou, bolest nebo pocit tíhy – „těžké nohy“.

Podstatným způsobem může tyto projevy zhoršit celodenní sezení v práci i na cestách. Taková situace totiž představuje dlouhodobou strnulou polohu vsedě se svěšenými končetinami, často v omezeném prostoru. V důsledku zemské přitažlivosti dochází k většímu hromadění krve v dolních končetinách. Tím, že jsme v klidu, dochází navíc k oslabení funkce tzv. svalové pumpy (ta při chůzi podporuje návrat krve k srdci). Proudění krve také zhoršuje pokrčení v kolenou a tříslech, kde okolní tkáně tlačí na žíly. Důsledkem může být otok kotníku nebo lýtka.
 
Pokud jste vystaveni i dalším rizikovým faktorům (kouření, obezita, hormonální léčba, některé jiné závažné nemoci) nebo máte vrozenou dispozici k žilní trombóze, pak jste ohroženi tvorbou trombů – krevních sraženin ve zpomaleně protékající žilní krvi. Bolest a otoky nohou se pak výrazně prohlubují. 
 
Jak předcházet oteklým nohám na dlouhých cestách?
·    Zkuste se alespoň jednou za každé 2 hodiny protáhnout a projít. 
·    Pravidelně cvičte nohama (i vsedě) – opakovaně ohýbejte a narovnávejte nohy v kolenou, kružte kotníky, krčte prsty. 
·    Dodržujte pitný režim – dostatek tekutin pomůže snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Vyhněte se tvrdému alkoholu a kávě!
·    Preferujte volné vzdušné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů, které by vás nemělo nikde škrtit. 
·    Eliminujte nošení těsných bot, které by vás tlačily. Mějte po ruce vzdušné přezůvky, do kterých se můžete kdykoliv přezout a udělat si tak pohodlí. 
·    Navlékněte si kompresní punčochy odpovídající třídy komprese.
·    Před plánovanou cestou navštivte svého lékaře a požádejte o vhodné venofarmakum.

Vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty.

Posaďte se pohodlně na židli a jednu nohu zvedněte kousek nad zem. Ohýbejte ji v kotníku, střídavě přitahujte a odtahujte špičku. Opakujte alespoň 10x, poté vyměňte nohy.


Cestujete nebo často sedíte? Poraďte se s lékařem
Léčba chronického žilního onemocnění patří do rukou lékařů. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda nepotřebujete léky pro zlepšení odtoku žilní krve z končetin a snížení tvorby otoků a bolesti dolních končetin (takzvaná venofarmaka).  Lékař vám může také pomoci s výběrem vhodných kompresních punčoch. Měli byste si je obléknout vždy, když delší dobu sedíte bez možnosti pohnutí (pracovní porady, dlouhý let apod.) Návštěva odborníka je důležitá i proto, že oteklé nohy můžete mít i ze zcela jiných příčin, než je chronické žilní onemocnění.