Sezení je nejčastější příčina vzniku potíží s hemoroidy. Jak se hýbat, pokud máte potíže s bolavým konečníkem nebo krvácením z konečníku? Sezení je nejčastější příčina vzniku potíží s hemoroidy. Jak se hýbat, pokud máte potíže s bolavým konečníkem nebo krvácením z konečníku?

Pohyb při sedavé práci a potížích s hemoroidy

10.05.2024

Pravidelné cvičení má pozitivní vliv na zdraví a fyzickou kondici. Pohyb podporuje i peristaltiku střev a působí preventivně proti zácpě. Lidé se sedavým způsobem života jí proto častěji trpí a mají tedy i větší riziko krvácení konečníku nebo problémů s hemoroidy. Kvůli častému sezení také ochabují hýžďové svaly. Jak rozhýbat střeva, když prakticky celý den prosedíte?

Při sedavém způsobu života dochází knerovnoměrnému tlaku na ploténky, a to způsobuje bolesti zad, krční páteře nebo hlavy. Namáhaný je i konečník, kde se ukrývají hemoroidy – žilní pleteně, jež ho přirozeně utěsňují. Kvůli nedostatku pohybu se nehýbou ani střeva, strava vnich tuhne, což značně komplikuje vyprazdňování, a konečník je opět pod náporem. Hemoroidální pleteně se poté pod tlakem rozšiřují a mohou tím způsobovat výrazné nepohodlí jako svědění, pálení, otok a krvácení konečníku a další projevy, které patří mezi symptomy hemoroidálního onemocnění,“ říká proktolog MUDr. Julius Örhalmi z Nemocnice Hořovice.   

Léčit potíže s hemoroidy je snadnější, než se zdá 

Potíže s hemoroidy je zbytečné ignorovat už kvůli nepříjemnostem, které do běžného života přináší. Svěřte se svému lékaři, který nastaví správnou léčbou. Ambulantní zákrok, který vám doktor doporučí podstoupit, ale není to zdaleka pravidlo, nebolí.  

Každodenní pohybem proti pálení a svědění konečníku  

Mnoho lidí si myslí, že se dostatečně hýbou, protože občas podniknou delší pěší výlet, nebo jednou týdně zajdou do fitness centra. Střeva ale pracují neustále, a proto je třeba peristaltiku střev podporovat pořád. Víkendová aktivita, jakkoliv intenzivní, nezabrání tomu, abyste za pár dní nedostali zácpu a neodtrpěli si návštěvu toalety. Teplé jarní počasí přímo vybízí ke každodenní procházce nebo k návratu domů z práce po celodenním sezení po svých 

Hýžďové svaly nejsou na ozdobu  

Trávit většinu dne vsedě má i další úskalí, a tím je ochablé hýžďové svalstvo, které není jen na parádu. Právě svaly na zadku se podílí na stabilitě pánve a tím i trupu. Když se nezapojují, kompenzuje si to tělo zvýšeným náporem na jiné svalové skupiny. Ochablé svalstvo se může podílet i na bolesti spodních zad, kyčlí i kolen. Můžete cítit i mravenčení a bolest, které značí útlak sedacího nervu a jiné neduhy.  

Jak se tedy hýbat, když celý den sedíte, bolí vás spodní záda a zároveň máte plochý měkký zadek, který je jasnou známkou ochablého svalstva? Velice účinným posilovacím cvikem je dřep, zejména se závažím, ale ten je zase při potížích s hemoroidy a bolavým konečníkem zcela nevhodný. „Při zvedání ze dřepu dochází ke zvýšenému tlaku do oblasti malé pánve. Svalové vrstvy včetně konečníku se otevírají, hemoroidy se přeplňují krví a mohou se rozšiřovat. Při hemoroidálním onemocnění to není žádoucí a je třeba zvolit jiný druh cviků,“ upozorňuje proktolog MUDr. Julius Örhalmi. Zařaďte proto raději například jednoduchá cvičení s vlastní vahou a provádějte je ideálně vkleče na čtyřech nebo na zádech. Vypomoci si můžete i odporovými gumami, které mají různou tuhost a dají hýžďovým svalům zabrat.