Sklerotizace je častá metoda na odstranění metliček a drobnějších křečových žil. Na co se před zákrokem a po něm připravit? Praktické rady Sklerotizace je častá metoda na odstranění metliček a drobnějších křečových žil. Na co se před zákrokem a po něm připravit? Praktické rady

Praktické rady před, při a po sklerotizaci

01.03.2024 / MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Sklerotizace je jednou z metod odstraňování spíše menších křečových žil a mikrovarixů nebo metliček, což jsou červené či promodralé žilky o průměru 1-3 mm. Při tomto výkonu se do žíly tenkou jehličkou aplikuje speciální roztok, který způsobí její slepení. Postupným prorůstáním vaziva dojde časem k uzávěru a zániku žíly. Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení v běžném životě nebo sportu.

Sklerotizace bývá někdy využívána jako doplňkový postup během operačního zákroku, nebo i po něm, a je doporučována jako prevence dalšího rozšiřování varixů. Průměrný počet sezení sklerotizace je 2 až 4, vždy s odstupem několika týdnů. Úbytek křečových žil po sklerotizaci je až 80 %.  

Pro koho není sklerotizace vhodná? 

Sklerotizace není vhodná pro nepohyblivé pacienty, pacienty s akutním zánětem žil, těhotné a kojící ženy, a zcela se nehodí při celkové infekci. Nesmí se provádět u osob s alergií na látku obsaženou ve sklerotizačním roztoku, u onemocnění periferních tepen a při akutním onemocnění srdce.  

Je sklerotizace bolestivá? 

Při aplikaci sklerotizačního roztoku může mít pacient pocit tepla, mírné citlivosti, pálení nebo až bolestivosti v místě aplikace sklerotizační látky. Po výkonu se objevuje přechodný otok a zčervenání v místě vpichu, které zpravidla mizí do 3 dnů po aplikaci.  

Zásady kompresní léčby po sklerotizaci 

Ihned po skončení sklerotizace se na končetinu aplikuje kompresní bandáž pomocí obinadel nebo punčoch. Čím delší a důslednější je zevní komprese po sklerotizaci, tím lepší a trvalejší je výsledný efekt. U malých žil je ošetřený úsek téměř nezřetelný, u větších žil bývá přechodné zvětšení ošetřené žíly provázené jejím zatuhnutím a mírnou bolestivostí.  

  • Stehenní punčocha 2. kompresní třídy je nasazena bezprostředně po zákroku a první 3 dny po zákroku je nutné mít punčochu trvale, tzn. 24 hodin denně. Nelze ji sundat ani při sprchování a na hygienu.   
  • Po 3 dnech od zákroku si pacient vleže sundá punčochu, odstranáplasti a krytí (longety a tampóny) a po krátké sprše (ideálně v sedě ve vaně) si znovu nasa punčochu. Po odstranění mohou být v místech vpichů drobné modřinky nebo zatvrdlinky, které je vhodné ošetřit krémem nebo gelem. 
  • Minimálně po dobu 2-3 týdnů od zákroku není možné ani krátkodobé sezení či stání bez nasazené punčochy. Doporučuje se sprchovat s punčochou a teprve po osušení vleže na posteli ji vyměnit za suchou, ale krátkou sprchu bez punčochy spíše vlažnou vodou lze tolerovat. Je vhodné si ponechat punčochu nebo bandáž po tuto dobu i na noc. 

Zásady dlouhodobé léčby po sklerotizaci  

Metličky a křečové žíly jsou projevy chronického žilního onemocnění. I po zákroku je potřeba pokračovat v dlouhodobé péči o žíly, aby se v budoucnu neobjevily nové metličky nebo křečové žíly. Tedy dlouhodobě a nepřetržitě užívat lékyvenofarmaka, nosit kompresní punčochy či podkolenky a dodržovat režimová opatření.

 

Praktické rady těsně před sklerotizací

Je důležité být před výkonem dostatečně hydratován, což je důležité pro napětí kůže, a dostatečnou náplň žil.
Je vhodné přijít ve volném oděvu a pohodlné obuvi. Pacient při výkonu leží, ale ihned po sklerotizaci se může pohybovat.
Jakmile se do žíly vpraví tekutina nebo pěna, na místo vpichu se přiloží tampon nebo longeta, které se zafixují náplastí a přes ně se nakládá punčocha nebo obinadla. Není vhodné mít kůži končetin těsně před výkonem čerstvě promazanou krémem, protože to brání uchycení náplastí.

Praktické rady těsně po sklerotizaci

Bezprostředně po zákroku (po odchodu z ambulance) se doporučuje 20-30 minut chůze, než pacient nasedne do auta nebo jiného dopravního prostředku.
V prvních 3 dnech není vhodné větší sportování, doskoky a dopady na dolní končetiny. Pacient by neměl ani dlouho stát na místě nebo zbytečně ležet. Doporučuje se dodržovat přiměřený pohybový režim (chůze) a je možné běžně rekreačně sportovat.
Po dobu minimálně 6 týdnů po sklerotizaci se nedoporučuje opalování a návštěva solárií. Vystavení ošetřeného místa slunečnímu záření by mohlo způsobit pigmentaci pokožky.

Možné komplikace po sklerotizaci 

Infiltráty: Jedná se o bolestivé, někdy i mírně začervenalé zatvrdliny v průběhu sklerotizované žíly. Mohou vzniknout v místě větších varixů a zejména pak u pacientů, kteří nenosí trvale kompresní punčochy. Léčba spočívá v důsledném nošení kompresivní punčochy a místní aplikaci mastí či gelů s obsahem heparinu. 

Hyperpigmentace: Tmavě hnědavé zabarvení kůže v místě sklerotizované žíly. Částečně lze léčit bělícími krémy nebo laserem. Tvorba hyperpigmentací vždy souvisí s individuální schopností hojení, fototypem pokožky nebo opálením kůže.  Je třeba předem uvážit, že někdy mohou tyto pigmentace přetrvat dlouhodobě (měsíce i roky) a někdy jsou trvalé. 

Alergické reakce: Místní (na náplast, dezinfekční prostředek, punčochu) a celkové (kopřivka nebo jiná celková alergická reakce). 

Kožní komplikace: Někdy se vpich může špatně hojit a může dojít ke vzniku nekrózy (odumření) ohraničeného okrsku kůže, následně drobných vředů, či hnisání, projevy se poté hojí několik týdnů jizvou. 

Jiné komplikace: Přechodné neurologické příznaky (např. poruchy zraku) a migréna. 

Flebitida a flebotrombóza: V případě flebiditidy se jedná o rozsáhlejší zánětlivé postižení povrchních žil. Projevuje se bolestivostí a zarudnutím povrchních žil, které je většího rozsahu a šíří se do jejich okolí. Někdy má pacient i zvýšenou teplotu. Léčí se důslednou kompresí, mastmi a gely s obsahem heparinu, popř. venofarmaky. U flebotrombózy jde o postižení hlubokých (vnitřních) žil. Projevuje se především masívním otokem (zvětšením obvodu) končetiny, spontánní i pohmatovou bolestivostí lýtka a stehna. Vyžaduje intenzivní léčbu včetně preparátů na ředění krve.