Otoky nohou a bolesti nohou mohou značit onemocnění žil, lymfatický systém i potíže s tepnami. Léčba je zcela jiná, poraďte se s lékařem. Otoky nohou a bolesti nohou mohou značit onemocnění žil, lymfatický systém i potíže s tepnami. Léčba je zcela jiná, poraďte se s lékařem.

Proč nohy bolí a otékají?

27.07.2023

Nohy mohou bolet a otékat z mnoha důvodů. Může jít o svalovou únavu, o problémy s lymfatickým systémem, s tepnami nebo také o počáteční symptomy chronického žilního onemocnění. S blížícím se létem se navíc projevy obvykle zhoršují. Teplo, jak známo, roztahuje žíly, proto mívají oteklejší nohy i ti, kteří jinak tyto zdravotní potíže nemají. Jak svým nohám poskytnout okamžitou úlevu? A kdy je nezbytné zajít k lékaři?

Pobyt v teple sám o sobě není příčinou vzniku nějakého onemocnění. Pokud si nejste jisti, proč vám nohy otékají, zajděte si k lékaři a najděte spolu vhodnou léčbu a odpovídající režimová opatření.  

Nejčastější příčiny bolestí a otoků nohou  

Otoky se léčí celý rok, nejen v létě 

Díky odborné diagnóze a nastavení správné léčby můžete zabránit tomu, aby se potíže stupňovaly. V případě chronického žilního onemocnění jsou krátkodobé otoky a bolesti nohou jen počátkem. Později se přidávají metličky, křečové žíly a trvalé otoky nohou. Poslední stadium se projevuje bércovým vředem. Nikde ale není dáno, že pacienti musí projít každým stadiem a zaznamenat všechny typické symptomy. V každém případě je třeba se poradit s odborníky a nastavit dlouhodobou a nepřetržitou léčbu. Teplo je jen faktor, který zhoršuje projevy. Onemocnění probíhá skrytě dál, i když je venku chladno.  

Hoďte nohy na stůl 

Křeče, pocit těžkých a oteklých nohou kvůli překrvení můžete vnímat při dlouhém sezení například v autě nebo v práci. Při absenci pohybu nedochází k dostatečnému návratu krve v žilách dolních končetin a krev se zde částečně hromadí. V tu chvíli pomůže polohování nohou, kdy jsou kolena a kotníky nad úrovní srdce, aby nahromaděná krev stekla k srdci.  

Pohybujte nohama za každé příležitosti 

Pravidelný pohyb pomáhá s odtokem krve z dolních končetin. Jestliže se zrovna nemůžete jít alespoň projít, zkuste žilní gymnastiku. To jsou jednoduché cviky na podporu návratu žilní krve.  

S otoky pomohou masáže 

Na otoky nohou jsou vhodné i masáže. Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby prsty a dlaněmi postupujte směrem ke stehnům. Cílem je dostat nahromaděnou krev nahoru, proto určitě nemasírujte od kolen dolů. Občas si dopřejte i péči odborníka a zajděte si na ruční lymfatickou masáž, která pozitivně působí i při nedostatečnosti žilního systému. Krev se potom okysličuje rychleji a celkově dochází k oživení a ulehčení funkce celého cévního systému.  

Krev rozproudí chlad 

Rozproudit krev a ulevit si můžete i díky sprchování nohou studenou vodou. Vyvarujte se ale ledové a teplotu vody raději ubírejte postupně. Teplotní šoky už tak namáhaným žilám neprospívají.  

Na cestách i v práci pomohou kompresní punčochy 

Lépe snášet pocity těžkých a oteklých nohou pomohou i kompresní punčochy. Ty fungují tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se v dolních končetinách nehromadila. Kromě otoků a pocitů těžkých nohou kompresivní terapie celkově zmírňuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. Při onemocnění tepen se ale kompresní terapii obloukem vyhněte.  

12 RAD, CO (NE)DĚLAT, KDYŽ TRPÍTE NA OTOKY NOHOU 

 1. Neseďte ani nestůjte dlouho na jednom místě. Projděte se.
 2. Dávejte si nohy do zvýšené polohy. (Neplatí při onemocnění tepen). 
 3. Naučte se cviky podporující cirkulaci krve.
 4. Masírujte si nohy směrem od kotníků ke kolenům.
 5. Noste kompresní punčochy nebo podkolenky. (Neplatí při onemocnění tepen). 
 6. Sprchujte si nohy studenou vodou.
 7. Při sezení si nedávejte nohu přes nohu.
 8. Neutahujte si příliš tkaničky a pásky na botách. Nenoste příliš těsné oblečení.
 9. Nenoste příliš těsné oblečení. 
 10. Nevystavujte nohy nadměrnému slunění.
 11. Nehledejte rady v diskusních fórech.
 12. Důvěřujte lékařům.