Sauny jsou zdravé. Pokud trpíte na otoky a bolest nohou nebo křečové žíly, raději se jim vyhněte. Důvodem je teplo, které žilám neprospívá. Sauny jsou zdravé. Pokud trpíte na otoky a bolest nohou nebo křečové žíly, raději se jim vyhněte. Důvodem je teplo, které žilám neprospívá.

Proč s otoky nohou nebo křečovými žilami omezit saunování?

27.12.2023

Saunování pomáhá s vyplavováním škodlivin, posiluje imunitu a pomáhá tělu a mysli zrelaxovat. Lidé, které trápí oteklé nohy, metličky nebo křečové žíly, by však k wellness aktivitám měli raději přistupovat obezřetně. Hlavním důvodem je horko, jenž se podílí na rozvoji chronického žilního onemocnění.

Pocity bolavých, oteklých a těžkých nohou provázené nočními křečemi a brněním jsou první projevy chronického žilního onemocnění. Vzniká zpravidla kombinací nedostatku fyzického pohybu a dědičnou dispozicí k oslabení žilních stěn. Kvůli tomu se krev hromadí v žilách a zvyšuje jejich objem. Proto se v dalších stadiích nemoc vyznačuje metličkami a křečovými žilami, později trvalými otoky až bércovými vředy. Není pravidlem, že každý člověk projde popořadě všemi stadií, faktem ale je, že častý a dlouhodobý pobyt v teple je rizikový. 

 

Teplo podporuje pocity oteklých nohou 

Teplo totiž přirozeně „rozšiřuje“ žíly. Nemocná žíla už zpravidla zvětšená je a není žádoucí její objem ještě navyšovat. Žilní stěnu zatěžuje už samotné chronické žilní onemocnění, se kterým se musí tělo vypořádávat každý den v roce. Právě to je důvod, proč by se lidé s chronickým žilním onemocněním měli vyhýbat pobytu v teplém prostředí a v létě se nevystavovat příliš slunci. Místem, kde je horka až příliš, jsou sauny. Ačkoliv jsou v mnoha směrech příjemné, pro oslabené žíly není návštěva zejména saun s vysokými teplotami (např. finská) příliš přínosná.  

Vybírejte mírnější sauny 

Pokud se přece jen saunování nechcete vzdát, můžete po poradě s lékařem využít infrasaunu nebo mírné solné či bylinkové sauny. Jsou obvykle vyhřáté jen zhruba na teplotu kolem 50 °C. Pokud to situace dovolí, dejte si zde nohy do vyvýšené polohy. Vliv tepla na žíly se tím neeliminuje, ale aspoň může nahromaděná krev lépe stéct k srdci a žilám se uleví. Po sauně se jen opláchněte ve sprše, v žádném případě nelezte do ledového bazénku.  

Co uleví bolavým a oteklým nohám? 

  • Užívání léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. 
  • Nošení kompresních punčoch nebo podkolenek. 
  • Pravidelný pohyb (chůze, plavání, jóga, běh, pilates…). 
  • Žilní gymnastika 
  • Polohování nohou tak, aby kolena a kotníky byly nad úrovní srdce. 
  • Udržování optimální tělesné hmotnosti. 
  • Dostatečný pitný režim. 
  • Masírování nohou od kotníků směrem nahoru. 
  • Nošení volnějšího oblečení a bot s podpatkem kolem 3 cm.