Sport a pohyb je skvělá prevence jak zabránit oteklým nohám, vzniku křečových žil a jiných projevů žilního onemocnění. Sport a pohyb je skvělá prevence jak zabránit oteklým nohám, vzniku křečových žil a jiných projevů žilního onemocnění.

Rady, jak (ne)cvičit s křečovými žilami

24.10.2023

Sport a pohyb je skvělý způsob, jak se udržet ve formě a zlepšit si náladu. Jakým aktivitám se ale raději vyhnout, pokud máte na nohách metličky a křečové žíly? Tyto viditelné projevy žilního onemocnění jsou mylně považované za pouhý kosmetický problém. Při sportu nemusí vždy nutně vadit, proto se zdá, že není třeba je zvlášť řešit.

Pravdou je, že žilní onemocnění se může vyvíjet dál a ke křečovým žilám se mohou někdy přidat silné bolesti a otoky nohou, které v pohybu omezují. Na vzniku a vývoji samotné nemoci žil se podílí mnoho faktorů. Zejména dědičná dispozice k oslabení žilních stěn, nadváha a nedostatek každodenního pohybu. Většina sportovních aktivit je pro pacienty se žilním onemocněním prospěšná. Jde například o chůzi, plavání, kolo nebo nordic walking. Zapojení rukou má dobrý vliv i na pohyb hrudníku, což celkově přispívá k návratu krve k srdci. Jde vesměs o činnosti, které lze podnikat denně, proto se často doporučují.   

Těžké posilování žilám škodí 

Nevhodné jsou aktivity, při kterých dochází ke zvyšování nitrobřišního tlaku. Jde o posilování a vzpírání, ale i o klasický aerobik. Prvky posilování lze najít v široké škále sportovních činností. Jde zejména o skupinové lekce, známé jako funkční, silový nebo fitness trénink a jiné. Lze předpokládat, že v rámci lekce se bude i posilovat. Přistupujte k nim rozumně.  

S otazníkem je běhání. Nárazy a vibrace mohou za určitých okolností zvyšovat tlak do nohou. Zejména při špatné technice a při běhání po tvrdém povrchu. Prospěšnost běhu ovlivňuje i obuv. Vhodné jsou anatomicky dobře tvarované tenisky, které noze zajistí stabilitu.  

Navštivte lékaře 

Pokud máte křečové žíly a jiné projevy nemoci žil v rodině, navštivte lékaře. Může vám předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. Pro lidi s genetickou zátěží jsou nezbytné.  

Sportujte v kompresních podkolenkách 

Sportovní kompresní podkolenky výrazně pomáhají s cirkulací krve, s prokrvením svalů, a tedy i s lepším okysličením. Podílí se také na rychlejší regeneraci lýtkových svalů, snižují otoky nohou a bolesti svalů.  

Zapomeňte na univerzální tenisky 

Obuv vhodná na běh nemusí být automaticky vhodná i na jiné sporty a naopak. Pořiďte si kvalitní obuv přímo pro ně určenou. Investice se vám vrátí.  

Dopadejte měkce 

Naučit se dopadat a došlapovat měkce vyžaduje soustředění a praxi, ale vyplatí se. Zaměřte se na ni při běhání, rychlé chůzi, poskocích i dřepech s výskokem.  

Zahřejte se a protáhněte 

Krátká rozcvička pomůže rozproudit krev. Tělo bude lépe nachystané na sportovní aktivitu a zároveň eliminujete možnost zranění. Úvodní zahřátí a protažení na konci by mělo být automatické.