Co to jsou kompresní punčochy?
Kdy začít nosit kompresní punčochy?
Kompresní terapie by měla být součástí léčby již od prvních stadií, tedy při pocitech těžkých a bolavých nohou, otocích po dlouhém sezení nebo stání a nočních křečích. S tím, jak se zhoršují příznaky chronického žilního onemocnění, mění se i doporučené kompresní pomůcky, které se liší podle síly komprese. Zvláštní skupinou jsou pak sportovní kompresní pomůcky, jako jsou ponožky, podkolenky nebo návleky.
Jak fungují kompresní punčochy?
Jakou sílu komprese zvolit?
Kompresní punčochy a podkolenky se rozdělují do čtyř kompresních tříd. První kompresní třída představuje zdravotní pomůcku vhodnou při křečových žilách pro zmírnění bolestí a prevenci dalšího postupu chronického žilního onemocnění. Druhá kompresní třída je vhodná pro pacienty po odstranění křečových žil. Třetí třída se používá při významných poruchách žilní hemodynamiky a nejsilnější, čtvrtá třída, je součástí léčby lymfatických otoků.
Je nošení kompresních punčoch dostačující?
Léčba chronického žilního onemocnění by měla být dlouhodobá a nepřetržitá. Komprese je jen nedílnou součástí celé léčby, dalšími pilíři jsou léky a režimová opatření.
Kde se dají koupit kompresní punčochy?
Kompresní prádlo lze koupit ve zdravotnických potřebách nebo na e-shopech. V kamenných prodejnách je školený personál, který vaše nohy změří a nabídne kompresní prádlo respektující tvar a velikost chodidla a lýtka. Při potvrzení chronického žilního onemocnění máte nárok na dva páry ročně s částečnou úhradou pojišťovny.
Je potřeba nosit kompresní punčochy celý den?
Jedincům s potvrzeným chronickým žilním onemocněním se doporučuje nosit punčochy co nejdéle, ideálně celý den. V rámci prevence se dají využít i během sledování televize, práce u počítače a dalších aktivit, kde nohy nejsou v pohybu. Kompresní prádlo proto využijí i zdraví jedinci.
Kompresní punčochy: Kdy pomáhají a kdo by se jim měl vyhnout?
Kdy jsou kompresní punčochy vhodné?
Pro koho nejsou kompresní punčochy vhodné?
Jak si lehce nasazovat kompresní punčochy?
Kompresní punčochy by se měly nasazovat vždy ráno, než vstanete z postele. To proto, že po celonočním ležení jsou žíly vyprázdněné a pracují proti menšímu stupni gravitace. Otoky, které se objevují po celodenním stání nebo sezení, jsou první známkou chronického žilního onemocnění.
Jak na kompresní punčochy
Tipy jak lépe nasadit kompresní punčochy a podkolenky
Tipy jak pečovat o kompresní punčochy aby déle vydržely
Jak se liší kompresní podkolenky na sport?
Kompresní podkolenky na sport jsou z nižší kompresní třídy a bývají vyrobené z funkčního materiálu přizpůsobeného pohybu. Na fyzickou aktivitu, jako je běh nebo turistika, si neberte zdravotní kompresní prádlo, které se může poničit a neodvádí tak dobře pot.