5 způsobů, jak si ulevit od oteklých nohou

Otoky nohou, bolest nebo křeče dolních končetin můžou být jedny z prvních příznaků chronického žilního onemocnění. S blížícím se létem se navíc projevy nemoci obvykle zhoršují. Existuje několik způsobů, jak si od otoků a bolesti můžete ulevit. Oceníte je právě při vysokých teplotách, na cestách nebo při sedavém zaměstnání.

Ve zdravé žíle k sobě doléhají žilní chlopně, které pohání krev od nohou k srdci. Člověk s chronickým žilním onemocněním má ale žíly rozšířené. Chlopně mu nedoléhají, část krve protéká dolů, hromadí se a tlačí na žilní stěnu. Bohužel teplo přirozeně roztahuje žíly, což je pro ty, kdo je má vlivem nemoci rozšířené po celý rok, výrazná komplikace.

 1. Hoďte nohy na stůl
  Křeče, pocit těžkých a oteklých nohou můžete vnímat při dlouhém sezení při cestování nebo v práci. Ve chvíli, kdy se nehýbete, dochází k přetlaku v žilách. Jakmile budete mít možnost, využijte gravitaci a hoďte si nohy na stůl. Ulevíte sobě, ale i vašim žilám.
 2. Pohybujte nohama za každé příležitosti
  Ve chvílích, kdy není vhodné si vyhodit nohy do na stůl, se snažte, aby nebyly dlouho v jedné poloze. S rychlejší cirkulací krve pomáhá střídavé stahování svalů lýtka, k čemuž dochází při chůzi. Proto je dobré občas vstát ze židle a na chvíli se projít. Pokud víte, že budete nuceni dlouho sedět, zkuste cviky , které lze provádět kdekoliv.
 3. Masírujte si nohy
  Na otoky nohou jsou vhodné i masáže. Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby prsty a dlaněmi postupujte směrem ke stehnům. Cílem je dostat nahromaděnou krev nahoru, proto nemasírujte od kolen dolů.
 4. Dejte si studenou spršku
  Rozproudit krev a ulevit si můžete i díky sprchování nohou studenou vodou. Vyvarujte se ale ledové a teplotu vody raději ubírejte, aby žíly nedostaly šok.
 5. Na cestách i v práci pomohou kompresní punčochy
  Lépe snášet pocity těžkých a oteklých nohou pomohou i kompresní punčochy. Ty fungují tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se neusazovala.

Žilní onemocnění není jen v létě
Chronické žilní onemocnění je progresivní a jen včasná diagnóza může zpomalit nebo zastavit zhoršování do dalších stadií. S návštěvou praktického lékaře nebo specialisty proto nečekejte, až to bude neúnosné, ale vydejte se za ním hned.  Lékař zhodnotí stav a může vám předepsat léky, které zvyšují napětí žilní stěny. Můžete se tak postupně připravit na zhoršené projevy během pozdního jara a léta a ty díky zodpovědnému přístupu eliminovat.

5 způsobů, jak si ulevit od oteklých nohou

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI