Jeden z následků menopauzy je nižší elasticita žil a vznik metliček a křečových žil. Žilní onemocnění můžete oddálit a zpomalit. Jeden z následků menopauzy je nižší elasticita žil a vznik metliček a křečových žil. Žilní onemocnění můžete oddálit a zpomalit.

V menopauze vznikají metličky a křečové žíly daleko snadněji

03.04.2024

Menopauza neboli přechod začíná u žen v průměru v 51 letech. V tomto období začnou vaječníky postupně snižovat produkci estrogenu a progesteronu, které chrání ženské zdraví a vitalitu. Jedním z mnoha následků je nižší elasticita žil a s tím i větší riziko rychlejšího rozvoje chronického žilního onemocnění. Projevuje se metličkami, křečovými žilami nebo také otoky nohou, bolestmi a pocity tíhy v nohách. O kondici žil je proto nutné starat se neustále a v menopauze ještě více.

V souvislosti s přechodem se často mluví o akutních příznacích v podobě návalů horka, pocení, závratí, nespavosti, zvýšené únavy, podrážděnosti, zhoršené koncentrace a ztráty libida. Menopauza je ale mnohem zákeřnější. A za vše mohou estrogen a progesteron, respektive jejich snižující se hladina.  

Nedostatek hormonů zvyšuje riziko křečových žil 

Estrogen a progesteron významně přispívají ke zdraví kapilár a žil. Tyto hormony totzlepšují průtok krve a podporují funkci žilních chlopní, které pohání krev žilami zpět k srdci. Jak ubývá estrogen a progesteron, dochází k narušení kolagenových vláken. Žilní stěny už nejsou tak pružné a tím se otevírá cesta pro žilní onemocnění. Zatímco těhotenství nebo užívání antikoncepce mohou představovat dočasné oslabení žilní stěny, v případě menopauzy se jedná o trvalou změnu. 

Jak chránit žíly po menopauze 

Projevy žilního onemocnění mohou začít nenápadně, změny jsou ale nevratné. Jejich podoba se může lišit. Zatímco někteří na sobě pociťují již tak zvané nulté stadium, kdy je trápí pocity těžkých nohou, bolesti po dlouhém stání nebo sezení či noční křeče, u jiných se obtíže objeví až v pozdějších stadiích jako metličky, křečové žíly a trvalé otoky. U chronického žilního onemocnění přitom platí jedno jednoduché pravidlo: čím dříve navštívíte lékaře, tím lépe. Jen díky komplexní léčbě zahrnující úpravu životního stylu, kompresní terapii a farmakologickou léčbu (venofarmaka) je možné zabránit postupnému zhoršování stavu žil.  

Pozor na žilní trombózy 

Žilní trombózy jsou dobře známou komplikací související s užíváním hormonální antikoncepce. Riziko se ale zvyšuje i u menopauzální hormonální léčby, a to zejména, pokud obsahuje pouze estrogeny a užívá se ve formě prášků. Nejvhodnější z toho pohledu je pak transdermální (skrz kůži) léčba obsahující jak estrogen, tak progesteron. Výběr hormonální léčby musí pečlivě zvažovat hlavně ženy, u nichž se objevují i další rizikové faktory trombózy. Mezi ty patří kromě menopauzálního věku například obezita, pokročilá stadia chronického žilního onemocnění, poruchy srážení krve a další onemocnění. 

Co můžete udělat samy preventivně?  

  • Ve chvílích, kdy dlouho sedíte nebo stojíte, noste dobře sedící kompresní punčochy. 
  • Podporujte návrat žilní krve do srdce chůzí, kdykoliv to bude možné.  
  • Najděte si vhodnou sportovní aktivitu, např. jógu, nordic walking, kolo, pilates, plavání. 
  • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost. 
  • Zdravotní potíže konzultujte se svým praktickým lékařem.