Bércové vředy chtějí pravidelnost. Ve všem.

Stačí nepříjemný souběh drobného poranění s křečovými žilami, třeba i neviditelnými, a výsledkem může být chronická ranka na dolní končetině. Bércový vřed hrozí nejen věkově pokročilým, ale i mladým sportovcům. Dispozice k jeho vzniku bývají dědičné.

Aby se z dlouhodobě se nehojícího místa nestal vážný problém, chce to správný přístup. Co tedy dělat či naopak nedělat, aby se vám bércový vřed nevytvořil nebo co nejdříve zahojil, případně aby nedošlo k jeho obnovení? Klíčovým slovem je pravidelnost.

Denní péče je nezbytná

Pečlivá každodenní opakovaná hygiena a systematické lokální ošetřování brání zanesení další infekce a rozvinutí zánětu v okolí rány či vředu. Nikdy nevynechávejte! Nebojte se kontaktu s vodou - rána i její okolí se má omývat, aby se odstranil sekret, povlaky a zbytky mastí.

Další potřeby pro tuto péči by měl doporučit lékař. Použití prostředků mokrého hojení výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Pro každou z fází hojení jsou vhodné jiné: nejdřív s vyšší čistící schopností, později s ochrannou funkcí proti vysychání, a nakonec s působením na zrychlení dělení buněk a tím vytvoření nové zdravé tkáně.  

Vždy je třeba použít dostatečné množství primárního i  sekundárního krytí (hydrofilních a kompresivních obvazů). Případnou mast na okolí rány je nutné aplikovat v přiměřeném množství – ani málo, ani moc. Oba extrémy totiž mohou škodit. 

Hýbejte se každý den

K zahojení jednoznačně přispívá rovněž pravidelnost v pohybové aktivita – samozřejmě mimo akutní stádium. Při pohybu se totiž aktivuje účinek tzv. svalově žilní pumpy. Ta umožňuje lepší zásobování tkání živinami a kyslíkem, což urychluje proces hojení.

Dlouhé sezení a stání má jednoznačně negativní účinek. Poloha vsedě, kdy kolena svírají s tělem úhel 90° a dochází ke stálému tlaku na zadní stranu stehen a hýždě, bývá často překážkou uzdravení. Vhodné je rovněž speciální cvičení k posílení žilního oběhu – hlavně jde o kroužení v kotnících, přitahování a propínání špiček a skrčování a natahování prstů nohou. Ukázky najdete např. na našich stránkách www.zilniporadna.cz.

Vyhlídky zhoršuje zejména nadváha, nedostatečně léčená cukrovka a dále pak špatná výživa, nedostatek pohybu a především kouření. Zdravý jídelníček s dostatkem vitamínů, bílkovin a tekutin může zejména u starších osob s hojením výrazně pomoci. 

Nezanedbávejte i jiné faktory

Pokud se ranka nechce zatáhnout a vzniká bércový vřed, pak nejde jen o kožní defekt, ale příčina leží hlouběji. Nejčastější příčinou bércových vředů je onemocnění žilního systému dolních končetin. Tzv. chronická žilní nedostatečnost způsobuje jak křečové žíly, tak i bércové vředy, zejména při poranění.

Proto je při hojení v návaznosti na lokální ošetření rány nutné myslet i na komplexní léčbu. Sem patří medikamenty ze skupiny venofarmak (léky, ovlivňující především kvalitu žilní stěny, její napětí a propustnost), a dále zevní kompresivní terapie. Správné působení pomocí stahovadel a stahovacích zdravotních punčoch je považováno za nejúčinnější prevenci vzniku bércového vředu či jeho opakování. I při jejich nošení se vyplatí dodržovat zásadu pravidelnosti.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI