Bércové vředy: Jak se vyhnout chirurgii?

Za těmito nepříjemnými defekty stojí porucha funkce žilního systému. Proto je třeba začít právě s léčbou jejich příčiny. Podporou funkce žil se obvykle zlepší i projevy bércových vředů a při správné péči se mohou zahojit dřív, než byste čekali.

Pokud se odborným vyšetřením zjistí, že bércový vřed je žilního původu, kdy vzniká společně s křečovými žilami nedostatečným odtokem krve z dolních končetin, pak je řešení poměrně snadné. S odstraněním křečové žíly se pak obvykle zhojí i vřed. Znatelné zlepšení vždy přinese i současná léčba cukrovky a obezity.

Léky a komprese

Nemusí však vždy dojít na chirurgický zákrok, existují i jiné možnosti léčby bércových vředů. Speciální léčiva – tzv. venofarmaka – příznivě ovlivňují pružnost a napětí cévních stěn, snižují tlak krve v žilách a zlepšují její proudění. Tím zároveň podporují cirkulaci lymfy a vlastností bílých krvinek, takže brání rozvoji případného zánětu - vředu.

Důležitá je kompresivní terapie. Zvykněte si na nohou nosit elastické, podpůrné či kompresivní punčochy. Někdy je třeba dokonce bandáž speciálním (krátkotažným) elastickým obinadlem je důležitou součástí léčby. Přikládá se ráno, ještě než pacient vstane z postele. Ponechává se po celý den a v některých případech lékař rozhodne i o tzv. trvalé bandáži, kdy se obinadlo ponechává i v noci.

Jaký zvolit režim?

Hodně záleží na celkovém přístupu ke zdraví. Pro zahojení bércových vředů je důležitý správný jídelníček s dostatkem bílkovin a zeleniny, dodržování pitného režimu (1,5 až 2 litry tekutin denně). K lepšímu hojení přispívá selen, magnézium, kalcium či zinek. Pokud chcete tělo v jeho hojivém úsilí podpořit, lze je koupit v lékárně jednotlivě nebo v různých kombinacích. Podpořte žilní systém přírodními prostředky – citrusy, černým rybízem, černou jeřabinou nebo pohankou.

Pomozte žilám správně odvádět krev z nohou. Při spánku i sezení mějte nohy výš než srdce. Podložte si je třeba přeloženou dekou. v noci a nejméně dvě hodiny přes den odpočívejte s podloženýma nohama. Zároveň se ale věnujte aktivnímu  pohybu - stačí obyčejná chůze.

Ošetřujete bércový vřed správně?

Hlavním smyslem správné péče je zabránit šíření infekce a zajistit dostatečnou vlhkost v místě hojení

Krytí, přilepené na bércový vřed, sundávejte pod tekoucí vodou o příjemné teplotě. Přitom okolí rány asi minutu jemně masírujte. Pak toto místo osušte buď papírovou utěrkou nebo čtverečkem gázy či netkaného materiálu. Široké okolí promažte borovou vazelínou, vhodným ošetřujícím krémem nebo tělovým mlékem podle lékařova doporučení.

Na ráně je vhodné během masáže ponechat vlhký mulový čtverec navlhčený ve vodě nebo obklad s doporučeným roztokem. Masáž okolí rány provádějte mastným krémem. Masáž by měla trvat alespoň 5 minut.

Nešetřete na sobě

Po masáži ošetřete blízké okolí vředu ochrannou pastou. Zejména u silně mokvajících ran se osvědčuje zinková pasta. Na vřed se přiloží gáza smočená v obkladovém roztoku a nechá se působit asi 20 minut.

Teprve pak se aplikujte krytí pro vlhké hojení, předepsané lékařem. Obvazy upevněte náplastí nebo obinadlem. Savé horní (sekundární) krytí při prosáknutí vždy vyměňte! Primární krytí, které je přímo na vředu, převazujte v intervalech, které doporučil lékař nebo sestra. Moderní krytí má plochu rány přesahovat aspoň o dva centimetry po všech stranách. Pokud potřebujete upravit velikost krytí, použijte čisté nůžky a zbytek vždy s čistým svědomím vyhoďte. Šetření by bylo zbytečné - porušena totiž byla sterilnost obalu.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI