Co pomůže se vyhnout nepěkným jizvám?

Rány lze dělit podle různých hledisek. Nejčastěji se rozdělují na základě délky trvání na rány akutní a chronické – to jsou ty, jejichž hojení přesahuje šest týdnů. Obecně se dá říct, že čím je rána větší a čím déle se hojí, tím je pravděpodobnější, že po ní zůstane viditelná jizva. Jak tomu zabránit?

Ať už jde o následek po úrazu, operaci nebo po kožním onemocnění - jizvu zanechá každé poškození kůže. Záleží jen na tom, jak bude viditelná. 

Chce to masírovat

Hojení je přirozený biologický proces, který tělo spustí okamžitě, jak dojde k poranění. Má několik fází, jejichž délka je individuální – záleží na stavu člověka, jeho výživě, imunitním systému apod.  Měla by se hojit co možná nejpřirozeněji, ale některé přípravky pomohou omezit vznik strupů, jež při dlouhodobějším tlaku na pokožku přispívají ke vzniku jizev.

Nejčastější jizvy mají lidé po operacích, jako následek akné, ale také po úrazech a popáleninách. Ženy často řeší jizvy po císařském řezu a strie, které vznikají během těhotenství.

K uspokojivému výsledku kromě zručného chirurga může přispět vlastní péče. Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží s použitím vhodně působících mastí a krémů. Především však záleží na správné péči o ránu bez ohledu na její původ.

Další výhody vlhka

Tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu látek podporujících hojení. Proto byly vyvinuty takové materiály, které by v ráně vlhké prostředí udržovaly. Tím dochází k ideálním podmínkám pro růst granulační tkáně a epitelizaci.

Kromě samotného vlhkého prostředí v ráně zde moderní materiály také udržují konstantní teplotu, umožňují výměnu plynů, absorbují či odvádí nadbytečný sekret, chrání ránu před možnou infekcí a umožňují netraumatické převazy v delších časových intervalech. Některá vlhká krytí působí dokonce antisepticky a umožňují tzv. debridement (odstranění odumřelé tkáně u chronických ran např. působením enzymů).

Vlhké hojení v porovnání s klasickou terapií prokazatelně zkracuje dobu hojení ran a snižuje četnost komplikací. 

Různé případy, různé přístupy

Tuto metodu lze s úspěchem využít při hojení akutních (např. odřeniny, popáleniny, puchýře, operační rány) i chronických ran (např. bércové vředy, proleženiny, tzv. diabetická noha).

V rámci moderní léčby ran lze využít různé typy speciálních materiálů typu pěnových polyuretanových (propustná pro vodní páry a plyny, schopná absorbovat sekret z rány) nebo silikonových krytí, hydrogelů (průhledné materiály z polyuretanů s vysokým podílem vody schopné rehydratovat suché rány a zároveň absorbovat přebytečný sekret), hydrokoloidů (při kontaktu s tekutinou z rány vytváří gel), krytí s aktivním uhlím (absorbuje případný pach z rány), stříbrem (působí antibakteriálně) nebo síťová krytí (textilní síťky impregnované).

Na co nezapomenout?

Kromě prostředků vlhkého hojení nezapomínejte na kolagen, který přispívá k vytváření „tavebního materiálu“, jím se pokožka hojí.

Můžete si ho dopřát v podobě doplňků stravy z lékárny, nebo v přirozené podobě: v mase a vývarech z masa a kostí, v rybách, mořských plodech či vejcích. Ke zdravému jídelníčku patří rovněž mléčné výrobky, červené papriky, řepa, červené ovoce (třešně, maliny, jahody), slunečnicový a sojový olej, zelená listová zelenina, banány, kokos, papája, petržel, cibule, česnek, ředkvičky.

A nezapomeňte hlavně nyní v létě na to, že i zahojenou ránu musíte chránit před sluncem.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI