Hemoroidy a chřipka: Nečekaná souvislost

Hemoroidy jsou z větší části – stejně jako většina žilních onemocnění – způsobeny genetickou dispozicí. A stejně tak jejich projevy vyvolají (nebo dále zhorší) vliv okolností. Například chřipková sezóna...

Oborníci považují hemoroidální potíže za civilizační onemocnění. Dá se říci, že od určitého věku se s nimi potýká každý druhý.

Vliv námahy a tlaku

Jednoduše řečeno jsou hemoroidy rozšířené cévní uzlíky v řitním kanále. Rozlišujeme je na vnější a vnitřní, které jsou závažnější. Jde vlastně o křečové žíly v konečníku jako důsledek chronické žilní nedostatečnosti. Na jejichž vznik působí vedle dědičnosti množství dalších faktorů, souvisejících s životním stylem – například s dlouhým sezením.

Vliv má například stravováním. Samotné jídlo sice potíže nevyvolá, ale pokud způsobuje časté zácpy a tuhou stolici (zároveň je dobré dát si pozor na dostatečný příjem tekutin), nebo naopak časté průjmy, hemoroidy se nejspíš brzy objeví.

Rizikem pro vznik hemoroidů je také nadváha, těhotenství a porod, stejně jako zvedání nebo nošení těžkých břemen. Jde vlastně o každou situaci, kdy se z fyziologických příčin významně zvýší tlak žilní krve do pánve.

Takovým vlivem se stává i námaha a tlak. Tím se dostáváme k možná nečekaným souvislostem, jimiž  je právě chřipka, nachlazení, viróza a další sezonní infekce, které doprovází kašel.

Nekašlete na vyšetření

Silný kašel jednoznačně způsobuje zhoršení hemoroidálních obtíží včetně bolesti. Každé usilovnější zakašlání vede ke stažení svěrače a tím ke stlačení hemoroidálních pletení. Tím je ovlivněna cirkulace krve a zvýšení tlaku v cévách.

Pak může dojít k výhřezům (prolapsům), kdy jsou tyto vnitřní bouličky již tak velké, že se úplně vytlačí ven z konečníku. Nejdřív se ještě spontánně stáhnou zpátky, v pozdějším stádiu již zůstávají trvale vyhřezlé ven. 

Kašel bývá často dokonce příčinou akutních perianálních trombóz, kdy vlivem vysokého tlaku krve ve vnějších hemoroidálních pleteních dochází při kašli k prasknutí cévy a vytvoření krevních sraženin pod kůži okraje řitního otvoru.

Proto se lidem s existujícími hemoroidy doporučuje brát při respiračních onemocněních venofarmaka – léky na zlepšení stavu žil. To ovšem předpokládá včasnou návštěvu odborného lékaře – proktologa, který předepíše skutečně účinnou léčbu.

Co vás čeká, když se "vykašlete"

Dobrým důvodem, proč se do ordinace vydat, je fakt, že hemoroidy nikdy nezmizí samy od sebe a bez patřičné péče se vždy jen zhoršují. Tohle vás tedy nejspíš čeká, pokud budete projevy onemocnění přehlížet:

  • I. stupeň: mírně zvětšené hemoroidální uzlíky, projevují se občasným nebolestivým krvácením
  • II. stupeň: uzlíky už při vyprazdňování občas vyhřezávají ven, ale samy se vrátí zpět
  • III. stupeň: výhřezy se musí ručně reponovat (vracet zpět do konečníku)

IV. stupeň: vyhřezlé hemoroidy již nelze zatlačit zpět, trvale vlhká řiť

Určitě je lepší přijít, když jde problém ještě řešit ambulantními metodami, než dospět až k operaci. Opakované krvácení při běžné stolici je důvodem k vyšetření konečníku v každém věku.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI