Hemoroidy: zhoršení následkem svátků?

Není výjimkou, když se s příchodem nového roku přihlásí – ať už znovu, nebo poprvé – potíže s hemoroidy. Je to důkazem, že kromě vrozených dispozic k hemoroidálnímu onemocnění vede nezdravý životní styl.

Ten bývá pro období Vánoc a oslav nového roku typický. Následky nepocítíme jen při oblékání znatelně těsnějších kalhot nebo sukně v pase, ale právě ještě o něco níže…

Poznáváte se?

Hemoroidy jsou správně řečeno žilní pleteně v okolí konečníku, ale běžně se takto označují zdravotní problémy, které vzniknou při jejich narušení. Krev se městná v žilách v pánvi, ty zduří a vyčnívají do průsvitu střeva. Tlak procházející stolice může způsobit jejich vyhřeznutí a/nebo krvácení. Žilní městky a jejich okolí jsou častým místem zánětu.

K rozvoji onemocnění přispívá nevyvážená a nezdravá strava – a ruku na srdce, kdo se během svátků „krotil“? Hory salátu, cukroví a řízků si vybraly svou daň. Konzumace těžkých tučných a sladkých jídel v nadměrném množství při průchodu trávicím traktem dráždí cévy v okolí konečníku – ať už z důvodu zácpy (silné tlačení) nebo naopak průjmu (nepravidelné stahování svěrače). Tak dochází k narušení cévních pletenců a jejich kruhovému zduření, což právě vyvolává bolest. Žíly v konečníku také dráždí například ostrá kořenná jídla, káva a nápoje obsahující kofein nebo alkohol. Nepůsobí sice přímo na hemoroidy, ale mohou zhoršovat pocit svědění.

K těmto vlivům se přičítá ještě dlouhé vysedávání, nedostatek pohybu a případně i málo tekutin – a to jsou přesně faktory, které za příčinu hemoroidů označuje každá učebnice anatomie.

Změňte životní styl

Samozřejmě, stejně jako u příbuzných křečových žil hraje velkou roli genetika. Přesto je na nás, jak průběh nemoci ovlivníme.

Po 1. lednu se plní tělocvičny – klidně se přidejte a zařaďte do svého režimu více pohybu na úkor dlouhého sezení. Práce svalů prospívá nejen trávení, ale i stavu žil v těle. Při zvětšování křečových žil v konečníku ovšem zapomeňte na zvedání těžkých činek, silové sporty i jízdu na kole. Tyto činnosti se při hemoroidech nedoporučují.

Velký vliv má právě skladba jídelníčku, která ovlivňuje konzistenci stolice a tím stav a průběh nemoci. Úplné vynechávání tuků v rámci novoroční diety může víc ublížit než prospět. Musí to být ovšem tuky kvalitní a zdravé, s obsahem  nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6.  

Je rovněž načase zařadit více potravin, obsahujících vlákninu, a probiotika. Pomáhá zelenina s vysokým podílem vody (okurky cukety, lilky, rajčata jsou dostupné celý rok), ze sezónních druhů se doporučuje řepa, různé ředkve, mrkev a zejména kyselé zelí. Prospěšné je rovněž ovoce, především citrusy.  

Pomáhají venotonika

Ty totiž obsahují dva z významných flavonoidů, hesperidin a diosmin, které k léčbě hemoroidálního onemocnění (ale i křečových žil) využívá farmaceutický průmysl. Tyto přírodní látky jsou obsaženy ve skupině léčiv, zvaných venotonika – léky na posílení žilních stěn. Některé jsou sice volně prodejné, ale nemají takový efekt jako ty, které může předepsat jen lékař.

Už správně zvolený účinný lék je důvodem, proč opravdu zajít do ordinace. Hemoroidy totiž samy od sebe nezmizí. I když se problém třeba zlepší, je třeba nechat se vyšetřit a aptřičně léčit. 

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI