Hojení ran se dá ovlivnit i zevnitř

Hojení každé rány je proces, který může ovlivňovat množství různých okolností. I když je schopnost regenerace tkání, tedy její rychlost a způsob, u každého člověka individuální, velkou část z nich lze ovlivnit správným přístupem.

Jedna věc je lokální ošetření. Jenže co když používáte vlhké kryti, účinně jste zabránili vstupu infekce, ránu správně čistíte a její okolí pečlivě promazáváte, hydratujete a masírujete, a přesto se poranění nechce zahojit nebo se nepěkně jizví? Možná zapomínáte na vnitřní faktory.

Pomohou i léčivky

Klíčová je samozřejmě obranyschopnost, která definuje celkový stav organismu. Imunitu podporují různé medikamenty, většinou na lékařský předpis, ale některé se dají volně koupit. Potvrzený je například vliv enzymového preparátu Wobenzym. Z přírodních prostředků pak pomáhají léčivé bylinky.

K nejznámějším patří třapatka nachová neboli echinacea (ta umí hubit i viry), rakytník řešetlákový, kustovnice čínská, ženšen, eleuterokok ostnitý a ostropestřec mariánský.

Většinou zároveň obsahují také řadu prospěšných vitamínů a minerálů, které je třeba dodávat tělu i v podobě stravy.

Pozor na správný jídelníček

Správná strava, která může podpořit hojení ran, by měla obsahovat dostatek stopových prvků, vitaminů i tekutin. Skládat by se tedy měla ze zeleniny, ovoce, luštěnin a libového masa s co nevyšším podílem přirozených nezpracovaných potravin.

Vhodná je proto konzumace masa, ryb, vajec a oříšků, potravin s vitaminy A a C a s obsahem stopového prvku zinku. K dalším prospěšným stopovým prvků při procesu hojení patří měď, vápník a železo. K tomu je zapotřebí dostatečně pít, protože voda k hojení přispívá také i vnitřně, nejen lokálně v podobě krytí rány.

Pro tvorbu kolagenových vláken, nutných pro zacelení rány, je podstatný zvýšený přísun bílkovin - jsou zapotřebí jako „materiál“ pro vytváření nové tkáně. Běžně doporučovaná dávka je 0,8 g na kilogram váhy pacienta, u starších osob 1g/kg, a v případech větších ran dokonce až 1,5 – 3h/kg. Nedostatkem živin a především vitaminů C, B, A a K dochází k porušení syntézy kolagenu, narušení energetického metabolismu buněk a snížení schopnosti fagocytů likvidovat v organismu škodlivé patogeny.

Vliv může mít i psychika

Jak už bylo řečeno, průběh hojení rány odvisí od celkového stavu organismu. Schopnost regenerace se snižuje ve vyšším věku, negativní vliv má také obezita a přítomnost dalších chorob, především cukrovky. Negativní vliv může mít také stres a psychická nepohoda.

Důležité je rovněž zjistit, v jakém stavu se nacházejí pacientovy žíly. Původ problému často spočívá v chronické žilní nedostatečnosti, která je velmi častou poruchou pružnosti žilních stěn, což úzce souvisí s prokrvením a transportem živin včetně zásadní role přísunu kyslíku do tkání. Pak je obvykle třeba uvažovat o další terapii.

Vedle medikamentů, ovlivňujících funkci žilního systému, tzv. venofarmak, se osvědčuje kompresivní terapie v podobě speciálních stahovacích punčoch či bandáží – podle umístění problematické rány. S tím souvisí také pozornost, kterou je třeba věnovat také správnému obouvání a oblékání. Nevhodná obuv či oblečení totiž může způsobit zevní tlak například u dekubitů, nebo nadměrný tlaku na chodidlo u diabetické nohy či bércových vředů, což opět znesnadňuje průběh hojení.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI