Jak odstranit bolest při křečových žilách?

Křečové žíly nedostaly svoje jméno nadarmo. Příznakem tohoto onemocnění totiž jsou křečovitě stažené cévy, které vystupují na povrch pod kůží (nejčastěji na dolních končetinách) jako modré kresby od uzlovité metliček po rozsáhlé ztluštěné provazce s uzly.

Důsledkem těchto změn jsou bolesti, které se mohou objevovat i v případě, že na kůži není nic – nebo skoro nic – vidět. Podstata onemocnění spočívá v tom, že na základě dědičné vlohy dojde ke ztrátě elasticity žilních stěn.

První pomoc proti křečím

Jev se odborně nazývá chronická žilní nedostatečnost. Ta způsobuje na bércích (popř. i kotnících) sekundární změny jako je změna barvy kůže od červené až po hnědou (ukládání pozůstatků po rozpadlém červeném krevním barvivu), suchá až šupinatá kůže se svědivými projevy, a snížená hojivost drobných poranění (oděrek, škrábnutí).  

Bolest při křečových žilách vzniká v důsledku přetlaku, způsobeného městnáním krve v dolních končetinách. Tu může pacient pociťovat různými způsoby od pocitů tíhy, únavy a tlaku, přes svědění, pálení a brnění až k bolesti a nočním křečím.

Jako první pomoc proti bolesti se osvědčil tento postup:  chodidlo ohýbejte razantně prsty k tělu a zároveň vytlačujte patu od sebe. Vydržíme zhruba 10 sekund, pi chvíli opakujeme tolikrát, kolikrát je třeba. 

Je to jenom na vás

Ne každý musí dispozicí k žilní nedostatečnosti zdědit, ale pokud ano, tak se vzniku křečových žil zabránit nedá. Co ale ovlivnit lze, je další průběh onemocnění – včetně bolesti.

Odborníci na žilní systém – flebologové – upozorňují, že při křečových žilách velkou roli hraje životní styl pacienta. Nejde jen o zdravou stravu, dostatečný přísun tekutin a omezení kouření a konzumace alkoholu. Důležitý je zejména pohyb, a to pravidelný. Nemocní mají tendenci bolavým nohám ulevovat, ale je to velká chyba.

Pohyb svalů totiž napomáhá vytlačování nahromaděné krve ze žil směrem k srdci. Účinek této tzv. žilní pumpy cévám v dolních končetinách uleví a bolesti se zmírní. Je však třeba vyhýbat se silovým sportům včetně nadměrného posilování a přílišné zátěži – například chůze je sice ideální, ale s túra s těžkou krosnou už určitě nikoliv.

Jak si pomůžete sami

Vyvarovat se je také třeba všeho, co žíly v dolních končetinách utlačuje. Nevhodné je tudíž dlouhé stání a sezení, zejména při cestování, kdy jsou nohy zasunuté do omezeného prostoru. Pozor je třeba v této souvislost dát i na oblékání: ponožky a punčochy s úzkými lemy, příliš těsné kalhoty a sukně a obepnuté džíny rovněž významně škodí. A kdykoliv to jde, dejte si nohy nahoru tak, aby byla ve stejné rovině nebo i výš než je umístěné srdce.

Stahování naopak výrazně prospívá v případě kompresivních zdravotních podkolenek nebo punčoch. Podporují žilní stěnu a krevní oběh, takže je odborníci doporučují jako zásadní prvek léčby a prevence křečových žil a jejich projevů včetně bolesti.  K doplnění se používají speciální léky na předpis – tzv. venofarmaka.

Pro rychlou úlevu lze v lékárně volně zakoupit různé gely a emulze, které podpoří účinek masáží. Celkové kondici žilního systému pak pomůžete pomocí koupelí, buď bylinkových (osvědčují se vrbová a dubová kůra a kaštan) nebo jen se střídáním teplé a studené vody. Do nádoby však ponořte jen nohy, na dlouhé povalování ve vaně raději zapomeňte. Stačí ale také jen střídavé sprchování. Po koupeli i masáži vždy odpočívejte s nohama ve vyvýšené poloze. Kotníky by měly být nejméně o deset centimetrů výš než kyčle. Bude stačit několik málo minut a uvidíte, že vaše nohy budou jako znovuzrozené.  

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI