Jak při hojení využít přírodní postupy?

Hojení každé rány, je proces, který ovlivňuje množství faktorů – od stavu imunitního systému po jídelníček. Zatímco vliv hygieny, celkového stavu organismu a správné výživy je nejspíš všeobecně známý, nad konkrétními způsoby ošetření mnozí stále tápou.

Kůže je štítem, který chrání naše celé tělo. Většinou se i při poškození vyléčí bez větších vnějších zásahů i škod, ale je dobré vědět, že se hojení dá pomoci doplňujícími prostředky a vhodnými ošetřujícími postupy.

Voda - základ života

Dnes už se upouští jak od čištění a dezinfekce pomocí alkoholu, jódové tinktury nebo peroxidu (tyto látky poškozují tkáň), tak od krytí klasickými obvazy, obinadly, buničinou, vatou či gázou (vysušují a přisychají, takže se při převazu strhne i nová tkáň).

Moderní a hlavně účinný způsob ošetření poskytují materiály mokrého krytí, které v ráně udržuje přirozeně vlhké prostředí, takže se se hojí rychleji a efektivněji. Tuto metodu vyžadují zejména dlouhodobé, hluboké a chronické rány. Správný obvazový materiál, založený na různých technologiích, se v takových případech dá najít pro každou fázi hojení. S úspěchem se ovšem mohou aplikovat i k péči o běžná menší poranění.

Příroda léčí

U těch se kromě vody jako základu léčivého působení dají využít i další přírodní látky, zejména bylinky. A to jak přímo jako rostliny (čaje, koupele, obklady, nálevy), tak v podobě produktů, obsahujících z nich extrahované účinné přírodní látky. Stahující a dezinfekční účinky má například šalvěj a výrobky z ní. Pozitivně působí také přípravky obsahující aloe vera.

Pokud jste už slyšeli o hojivém působení medu a chtěli byste jej využít, je třeba opatrnosti. Běžný med „do čaje“ může spíš uškodit, k tomuto účelu se hodí pouze medicinální med. Jde o speciálně upravený manukový med, který obsahuje nejvíce účinných látek. Tato lékařská substance je speciálně testovaná v laboratořích, označená indexem podle obsahu antibakteriálních látek a ošetřena zářením, aby se beze ztrát antibakteriálního účinku zajistila zdravotní nezávadnost. Přesto je dobré se ještě poradit s lékařem, zda je ve vašem případě vhodný.

Měsíček

Na podporu hojení drobných poranění je možné použít například měsíčkovou mast. Měsíček je považován za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších bylinek pro lidské zdraví. Rozpustné steroly a karotenoidy vykazují antiseptické, protizánětlivé účinky a též podporují imunitní funkce. Na těžce se hojící rány a vředy působí obsažené esenciální oleje, nejčastěji ve formě obkladu, masti či tinktury.

Lopuch

Lopuch běžně roste jako plevel, ale v této nenápadné bylině se skrývají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Obsahuje též vysoké množství antioxidantů. Masti nebo horké obklady ulevují při léčbě popálenin, ekzémů a ran.

Kopřiva

Další podceňovaný plevel, který však nabízí nesporné léčivé vlastnosti. Obsahuje totiž široké spektrum minerálních látek, které jsou nezbytné pro udržení celistvosti lidské kůže.

Heřmánek

Heřmánek se hodí k léčbě zánětů, popálenin, ran, pohmoždění či vředů. Obsahuje flavonoidy a éterické oleje, takže působí protizánětlivě, ale někdy vyvolává alergické reakce a může ránu vysušovat, což bývá nežádoucí. Heřmánkové odvary prospívají i lidem s chronickým onemocněním kůže.

Přeslička

V přesličce nalezneme vysoké množství oxidu křemičitého, který je důležitou složkou kolagenu, což je základní stavební kámen mnoha struktur lidského těla. Mimo jiné udržuje mladistvý vzhled a pevnost pokožky. Pro vnější použití je podávání přesličky vhodné formou obkladů a koupelí.

Jezte a pijte zdravě

Pro celkově dobrý stav organismu je důležitá rozmanitá a plnohodnotná strava s dostatkem kvalitních bílkovin. Nezbytný je také dostatek vitaminu C a některých prvků, jako je železo, měď či zinek. Přidat k běžné stravě můžete jak doplňky stravy, tak i výživu ve formě „sippingu". Jedná se o nápoje, které obsahují dostatečné spektrum živin a je možné popíjet je v průběhu dne.

.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI