Jak se oblékat při potížích s křečovými žilami?

Křečové žíly, ale i otoky a další příznaky žilních onemocnění sice mají především vnitřní příčiny, ale existují i vnější faktory, které jejich projevy mohou významně ovlivnit. K těmto faktorům patří i to, co máte na sobě.

Nejdřív si připomeňme, co je podstatou problému. Křečové žíly neboli varixy vznikají nejčastěji na dolních končetinách vlivem genetických dispozic, těhotenství, nadváhy či nadměrné zátěže. V podstatě jde o chronickou žilní nedostatečnost, kdy část krve zůstává v žíle, roztahuje ji, zvyšuje v ní tlak a devastuje nejen ji, ale v důsledku i okolní tkáně.

Prádlem to začíná

Aby se krev dostala z dolních končetin zpět k srdci, musí lýtkové svaly vyvinout velké úsilí. Obepnuté oblečení sice příčinou varixů není, avšak dále omezuje tok krve, a to znamená další zátěž pro cévní systém. Krev se zde městná a její zadržování přispívá ke vzniku a dalšímu postupu křečových žil, ale i otoků včetně lymfatických. Nevhodné kousky proto dokáží zhoršit potíže a navíc jejich nošení bývá nepohodlné.

Můžeme začít důkladně – „odspodu“. Opravdu důsledně je třeba se vyhnout takzvanému tvarovacímu prádlu. Vylepšení postavy se dosahuje pružnými materiály, které samozřejmě stahují. Formující kalhotky vysoké i nízké, body, korzety a podvazkové pásy tak omezují oběh žilní krve, takže vázne v dolní části těla a opět zvyšuje riziko vzniku žilních potíží. Stejně nevhodně působí i příliš utažené pásky či zarývající se okraje spodního prádla.

Kdy stahování nevadí?

Opatrnosti je třeba i při výběru svrchního ošacení. Pozor si dejte na příliš upnuté kalhoty, obzvlášť džíny. Zejména místo stále oblíbených „skinny“, které jsou velmi těsné, zvolte raději elastické legíny, které tolik nestahují. Vhodným řešením jsou také volnější střihy kalhot, které mají navíc tu výhodu, že se pod ně mohou nosit i kompresivní ponožky či podkolenky.

Ty plus vysoké stahovací punčochy jsou vlastně jediným druhem oblečení, kde při křečových žilách těsné obtažení nevadí, ba dokonce prospívá. Kompresivní punčochy působí tak, že mírným tlakem na končetinu podporují oběh krve a její návrat do systému. Navíc umí zamaskovat i případné nepěkné projevy varixů. Rovněž ulevují při obtížích, jako je otékání nohou, bolesti a křeče.

Čím škodí jehly?

K zásadám, že je nutné vyhýbat se všemu oblečení, které stahuje v pase, kolem třísel, stehen, lýtek i kotníků (včetně škrtících gumiček od ponožek), je třeba přidat i varování před příliš malou a tudíž tlačící obuví. Nevhodné jsou také vysoké podpatky, obzvlášť jehly.  V nich celá váha těla padá na špičku a prsty nohou, a takto nepřirozená pozice pochopitelně ovlivňuje celou funkci končetiny. Žilní pumpa, tvořená působením lýtkových svalů, pak nemůže správně pracovat. Zato při nošení obuvi bez podpatků je váha rovnoměrně rozložena na celé chodidlo.

Nezapomeňte, že při žilních onemocněních jsou rovněž významným pomocníkem speciální léky, tzv. venofarmaka. Jejich výběr však nechejte na odborném lékaři – ty skutečně účinné jsou ostatně stejně pouze na předpis.  

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI