Jak vybírat stahovací punčochy na sport

Barevné lýtkové kompresní návleky jsou mezi sportovci hitem. Jednak dobře vypadají a pozvednou tričko s trenýrkami na novou módní úroveň, ale svým nositelům navíc slibují lepší výkon, menší únavu a ochranu před traumaty. Ještě větší výhody přináší těm, kteří se potýkají s genetickými dispozicemi v podobě křečových žil.

Myslete na ně vždy už preventivně - uplatní se už při prvotních pocitech tíhy nebo napětí v nohou, nočních křečí, únavy a  otoků. 

Zdravotní produkty přinášejí vyšší efekt

Není důvod se v takovém případě vzdávat sportu a aktivního pohybu – naopak, ten se při chronické žilní nedostatečnosti doporučuje.

Vhodná komprese podpoří krevní oběh a působí jako prevence křečových žil nebo jejich zhoršování a dalšího postupu nemoci, který může být velmi nepříjemný. Užitek přinesou kromě běhu při mnoha dalších druzích sportu, jako je cyklistika, fotbal, triatlon, fitness a podobně. Ovšem jen některé z těchto výrobků jsou založené na medicínské bázi. Někteří výrobci pak kromě punčochového kompresivního zboží i další oblečení na sport s těmito zdravotními benefity.

Přitom právě zdravotní produkty tohoto druhu přinášejí znatelně lepší efekt, než ty sportovní. Zdravotní kompresivní výrobky jsou totiž popsány zdravotními normami, které přesně definují, jak velká komprese ve které části punčochy či podkolenky má být. Ta je individuální pro každého jedince, a závisí především na stupni postižení.

Do které třídy půjdete?

Podle normy existují zdravotní kompresní třídy I až IV podle míry komprese, která na nohy působí. Komprese je tzv. stupňovaná, což znamená, že u kotníku bývá tlak největší a směrem k pasu klesá. Produkty první kompresní třídy působí tlakem 18–21mmHg a jsou k dostání bez lékařského předpisu jako zmírnění počínajících žilních potíží. Vyplatí se mít další na střídání.

Obvykle se využívá kompresivní terapie druhé a první třídy. Výrobky od druhé kompresní třídy jsou i na předpis, takže na jejich nákup můžete využít částku, kterou přispívají zdravotní pojišťovny. Z části nebo plně je proplácí jednou za půl roku, obvykle se jedná o 400 Kč u lýtkových, u stehenních od 500 Kč.

Každopádně je vhodné se před jejich pořízením poradit s lékařem, který doporučí správný typ právě pro vás, ale navíc může rozhodnout i o předepsání léků, které chrání a podporují žilní stěnu, tzv. venofarmak.

Vyplatí se pravidelné nošení

Kompresivní výrobky - návleky, podkolenky, punčochy i punčocháče - napomáhají činnosti svalové žilní pumpy, která usnadňuje návrat krve z dolních končetin k srdci. Brání jejímu městnání a posilují žilní stěnu, což jsou právě faktory, které vedou ke vzniku či progresi křečových žil. Pokud dojde k rozšíření žil, svalová pumpa přestává fungovat a dochází ke zpětnému toku krve.

Nosit by se měly nejenom při větší zátěži, ale v případě dědičné dispozice, natož u již existujících projevů, by se oblékat pravidelně. Logicky totiž působí jen tehdy, kdy je máte na sobě. Vhodná komprese podpoří krevní oběh a působí jako prevence postupu onemocnění křečovými žilami.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI