Jak zvládnout hemoroidy bez operace: Začněte s léčbou hned

Pokud vás trápí tlaky v konečníku, občasné krvácení, jehož si všimnete v toaletní míse nebo po stolici na papíře, svědění či podráždění okolní kůže, na nic nečekejte a vypravte se k lékaři.

Prvním důvodem může být záměna hemoroidů za jiné onemocnění včetně nádoru. Tím druhým pak je skutečnost, že pokud léčbou hemoroidy nepodchytíte zavčas, bude vás čekat operace.

Ambulantní léčba pomůže jen na čas

Hemoroidy jsou dvojího druhu, vnější a vnitřní. Vnější vznikají na sliznici nebo kůži, vnitřní jsou vlastně žilním pletencem. Potíže nastanou, pokud se zvětší, ucpávají, krvácejí a/nebo vyhřezávají z konečníku ven. Lékaře je namístě vyhledat vždy, když se objeví kterýkoliv z uvedených příznaků. Praktický lékař posoudí, zda je nutné pacienta poslat ke specialistovi - chirurgovi, gastroenterologovi nebo proktologovi.

Ambulantní léčba je u hemoroidů obvykle úspěšná pouze v počátečních stadiích. Podle výsledku léčby a stadia se pak zváží operace. Obvykle však zcela odstranit hemoroidy bez operace nelze.

K metodám konzervativní (neoperační) léčby patří aplikace mastí, krémů a čípků s venotonickým a protizánětlivým účinkem. Protože hemoroidy jsou zjednodušeně řečeno „křečovými žilami“ v konečníku, způsobenými žilní nedostatečností, osvědčuje se i celková terapie venotonickými léky, jakými jsou Detralex, Glyvenol, Anavenol, Venoruton a další.  

Potíže se vracejí

Dále může odborník uvážit různé lokální zákroky, jakými jsou sklerotizace arterií, kryodestrukce (zmražení) Barronova  ligatura (užití kroužků, které zamezí přívodu krve do hemoroidálních uzlů), koagulace infračerveným paprskem nebo podvaz přívodních cév metodou HALS. Tyto metody sice vedou ke zmenšení hemoroidů, ale obtíže mají tendenci se opakovat.

Zásadním řešením je operace

Definitivním řešením je pak operace. I zde existuje mnoho různých způsobů, jak ji provést. Konvenční metoda, která se provádí při krátkém pobytu v nemocnic v celkové narkóze, odstraní vnitřní i vnější uzly. Další metodou je staplerová operace, při které se odstraní část sliznice s přívodnými cévami. Volba se řídí podle nálezu a stadia onemocnění.

Hemoroidy jsou nepříjemné onemocnění, a tak pacienti mají obavu, že operace bude ještě bolestivější. Proto se jí dlouho vyhýbají a volí méně účinné metody, i když si tak vlastně potíže prodlužují, protože úleva bývá pouze přechodná. Naprostá většina těch, kteří se pro operaci konečně rozhodnou, pak litují, že na ni nešli mnohem dříve. Jsou překvapení, že pooperační bolest nebyla nijak hrozná, trvala jen krátce a dala se dobře zvládnout. A především dokázala konečně vyřešit jejich obtíže.

NEWSLETTER
PARTNEŘI