Jediný detox, který opravdu funguje: lymfomasáž

Není to tak dlouho, co o existenci lymfatického systému v lidském těle věděli jen „zasvěcení“. Dnes už je situace naštěstí jiná, ale přesto se stále ví málo o tom, jak jeho správné – či naopak špatné – fungování může ovlivnit naše zdraví.

V tomto systému obíhá v organismu lymfa (starším názvem míza), jejímž úkolem je odvádět ven z těla zbytky látkové výměny z tkání a škodliviny (cizorodé látky a choroboplodné zárodky), jež do organismu pronikají z vnějšího prostředí.

Hloubková očista těla

Naše zdraví a celkově dobrá imunita jsou výrazně ovlivněny tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny.  Správné fungování lymfatického systému je proto jediným způsobem, který tělu dopřeje skutečný detox. Na rozdíl od módních detoxikačních kůr, s nimiž se teď na jaře jako každý rok takříkajíc roztrhl pytel, dokáže organismus očistit opravdu hloubkově. Ne nadarmo se lymfatickému systému také říká čistička odpadních látek.

Pokud se tok mízy zpomalil nebo zastavil, dojde k poškození chlopní a výstelky lymfatických cév. Tím se zvýší jejich propustnost a odpadní látky prosakuji do okolních tkání. Protože lymfatický systém nemá vlastní „motor“, jímž je u krevního oběhu srdce, velkými pomocníky proti těmto potížím jsou komprese a bandážování. Kromě kompresních pomůcek, které vám doporučí lékař nebo ve zdravotnických potřebách či lékárně, můžete využít i účinku stahovacího punčochového zboží.

Jak zrychlit lymfu? 

Ovšem suverénním způsobem řešení je lymfomasáž neboli  lymfodrenáž. Odvádí nahromaděné tekutiny, obsahující škodlivé látky, čímž účinně detoxikuje tělo a pomáhá mu nalézt novou jarní energii.

Lymfatický systém je totiž poháněn pomocí svalů, respektive jejich tlaku, když se pohybujeme. Pokud to nestačí, musí přijít ke slovu speciální masáže, takzvané lymfodrenáže. Aktivují funkci lymfatického systému tak, aby se tělo opravdu zevnitř očistilo od nežádoucích látek, případně aby se jejich odchod urychlil, což přispívá k celkové regeneraci.

O významu lymfomasáží vypovídá, že jsou indikovány pacientům po velkých, zejména onkologických operacích. Pomáhají ale i při celé řadě jiných obtíží, jako je prevence i podpůrná léčba křečových žil, bolesti hlavy, alergie, obezita, tvarování postavy a samozřejmě celulitida. Jejich účinek se ale projeví i na stavu pleti a vůbec celkové kondici. Proto je s úspěchem využívají i ti, kdo fyzicky rychle zregenerovat po větší zátěži (námaha, sport, turistika, nebo třeba nemoc a s ní spojené užívání léků, zatěžujících organismus).

Jen skutečný odborník

Při lymfomasáží se speciálními hmaty a cviky odstraní bloky, bránící odtoku lymfy. Provádí se velmi jemným a mírným tlakem přesně po sobě jdoucími hmaty směrem ke středu těla. Doteky nikdy nesmí bolet, způsobit zarudnutí kůže a ošetření by nemělo být kratší než 30 minut.

Pacienti po onkologické léčbě jsou vždy nasměrováni do specializovaných pracovišť, ale pokud hledáte terapeuta sami, dejte si pozor. Lymfodrenáž by totiž měl provádět výhradně certifikovaný odborník, který ví jakým hmatem „otevřít“ mízní uzliny (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí), aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI