Kompresivní punčochy výrazně zlepšují žilní onemocnění. Co ulehčí jejich nasazování?

Kompresivní terapie je zavedenou léčbou chronického žilního onemocnění s řadou studií potvrzujících její efekt. Kompresivní punčocha funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se neusazovala v dolních končetinách a neroztahovala žilní stěny. Kompresivní terapie výrazně zmírňuje otoky, pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním.

Pokud s používáním kompresních punčoch váháte, právě podzimní a zimní měsíce jsou nejvhodnějším obdobím, kdy s nimi začít. Snadno je schováte pod kalhoty nebo do kozaček.

Efekt nošení je obrovský
Ačkoliv se kompresní punčochy obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský. Důkazem je studie z roku 2019, která porovnávala kvalitu života lidí s žilní nedostatečností před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících používání. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšené a u mnohých kleslo žilní onemocnění do nižšího stadia. Skokové zlepšení bylo znatelné u vyšších stadií, jako jsou otoky a zavřený bércový vřed. Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami.

Všichni účastníci studie si po kompresivní terapii chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, lepší zdraví, celkovou vitalitu a také náladu. Nejlepší výsledky a zlepšení kvality života ve všech oblastech vnímali ti, kteří do studie nastoupili s většími žilními problémy.

S vhodnou kompresí poradí lékaři
Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný a v takovém případě je nošení bez většího efektu. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem, která třída je pro vás vhodná, aby mělo nošení smysl.

Podpůrné punčochy I. třídy komprese (s nízkým tlakem) jsou volně prodejné a nejsou na předpis. Až 90 % kompresních punčochových výrobků spadá do II. třídy elastické komprese, které jsou rovněž volně prodejné. Předepsat je však může i praktický lékař, přes pojišťovnu máte nárok na 1 pár punčoch každý půlrok, to však platí jen pro základní řady. Pro pokročilejší fáze chronického žilního onemocnění jsou určeny kompresivní výrobky III. a IV. třídy. Předpis elastických punčochových kalhot z těchto tříd musí schválit revizní lékař pojišťovny.

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy

  1. Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele.
  2. Mějte ostříhané nehty a obroušené paty.
  3. Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá.
  4. Sundejte všechny šperky z rukou.
  5. Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch.
  6. Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty.
Berszakiewicz A. et. Al., The effect of compression therapy on quality of life in patients with chronic venous disease: a comparative 6-month study, 2019
Kompresivní punčochy výrazně zlepšují žilní onemocnění. Co ulehčí jejich nasazování?

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI