Křečové žíly a móda: Co zhorší potíže a čemu se vyhnout?

Zdálo by se, že jediným módním problémem při křečových žilách je snaha zamaskovat oblečením jejich nevzhledné projevy – metličky, vystouplé žilky a zduřelé hrbolaté provazce. To je ale omyl! Právě tím, co máte na sobě, můžete hodně ovlivnit samotný průběh onemocnění.

Bohužel se dá říct, že módní výstřelky vám při křečových žilách moc nepomohou. A s jejich seznamem se dá začít od podlahy – hned u bot. Napřed si ale připomeňme, co vlastně křečové žíly (odborně varixy) vlastně jsou.

Křečové žíly a otoky

Žíly dolních končetin odvádějí krev zpět k srdci. Přitom ji musí proti zemské přitažlivosti vytlačit více než metr a půl do výšky. Pomáhají jim v tom různé mechanismy Prvním z nich je dýchání, které zvýšením  nitrobřišního  tlaku přispívá  k postupu  krve  správným směrem. Dále jsou to žilní chlopně, které brání zpětnému odtoku krve. Jejich činnost jako třetí z těchto mechanismů, podporuje práce svalů-  tzv. svalově žilní pumpa. Stahováním kolem žil jim pomáhá vytlačovat krev směrem k srdci.

Při vrozené méněcenností vaziva v žilní stěně dojde k nedomykavosti žilních chlopní, krev se zde městná (odtud pochází jeden ze starších českých názvů pro křečové žíly – městky), a žíly se rozšiřují. Tak vznikají křečové žíly. Zpětný tok krve zvyšuje žilní tlak, vnikají otoky, a odtok krve i lymfy (mízy) nohou se zhorší. Postižená končetina je ohrožena zánětem, v těžších případech dochází ke vzniku bércového vředu.

Obuv a varixy: Co je rozumné?

Aby se krev dostala z nohou nahoru k srdci, stojí to svaly v lýtkách mnoho úsilí. Při nošení vysokých podpatků celá váha spočívá na špičce chodidla s prsty, takže svalová pumpa nepracuje správně. Tím se omezuje návrat žilní krve, ta se hromadí v dolní končetině a vznikají či se zhoršují křečové žíly.

Úplně placaté boty také nejsou dobrým řešením, váha padá pro změnu na patu. Ideální je obuv s rozumným, zhruba pěticentimetrovým podpatkem či klínkem, který umožní váhu rovnoměrně rozložit na celé chodidlo. Pumpa z lýtkových svalů pak může správně pracovat.

Aby se „křečáky“ nezhoršovaly

Stejně jako u obutí i u oblékání nejde při křečových žilách jen o to, aby správný způsob alespoň částečně omezí viditelné problémy (otok, bolest), ale především aby zároveň nezhoršoval celkový stav.

Zpětnému toku žilní krve proto vadí například příliš úzké oděvy, svírající zejména v pánevní oblasti. Utlačují vnitřní orgány a hlavní žíly, vedoucí z končetin Příliš těsné sukně a kalhoty, zejména pevné džíny přispívají k zadržování krve a podílí se na vytváření a zhorčování křečových žil. Nezapomínejte na tzv. polohování - zkrátka si dejte nohy na stůl tak často, jak jen to je možné.

Oblečení proti křečovým žilám

Tzv. skinny a slim džíny. mohou dokonce zvyšovat riziko žilní trombózy především u těch, kdo k tomuto onemocnění mají sklony. Nebezpečí pak hrozí zejména při dlouhém cestování.

Vyvarovat byste se měli i i tzv. tvarovacího prádla. Tím, jak stahuje, omezuje žilní oběh a krev stagnuje v dolních končetinách.

Naopak prospěšné jsou jako prevence i řešení problému tzv. kompresivní punčochy. Fungují tak, že mírně tlačí na končetinu a tím podporují oběh krve. Ulevit tak při obtížích, jako je otékání nohou a křeče, které křečové žíly velmi často provázejí.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI