Křečové žíly: Podzim - doba na jejich řešení

K faktorům, které podporují vznik křečových žil, patří letní vysoké teploty. Chladnější měsíce roku naopak přejí jejich odstraňování. Na nic nečekejte. Problém sám od sebe nezmizí a může se jedině zhoršovat.

Křečové žíly neboli varixy vznikají nejčastěji na dolních končetinách vlivem genetických dispozic, těhotenství, nadváhy či nadměrné zátěže. V podstatě jde o chronickou žilní nedostatečnost, kdy část krve zůstává v žíle, roztahuje ji, zvyšuje v ní tlak a devastuje tak i okolní tkáně.  

Křečové žíly se samy nevyléčí

Jde o postupný trvalý proces, který má několik stupňů: od prvních drobných rozšířených žilek, které vadí hlavně z kosmetických důvodů,  přes nehezké vakovité, vinuté struktury, které bolí i na dotek, až k poruše zásobování dolní končetiny či ke zhoršenému hojení všech ran. A samozřejmě k zánětu, trombóze a nakonec bez přehánění i k ohrožení života.

Jednoduchý typ tohoto onemocnění se nazývá primární křečové žíly a nenarušuje hluboký žilní systém uvnitř těla. Sekundární křečové žíly naopak narušují žíly hluboko v těle a bez lékařského zákroku se zřejmě neobejdete.

Na nic nečekejte

Ačkoliv jsou křečové žíly tak rozšířené, že podle některých statistik trápí až polovinu Češek (ale i Čechů), podle průzkumů mnoho z postižených řešení zbytečně odkládá.

Konzervativní léčba, vhodná při lehčí formě varixů, spočívá v používání elastických punčoch a venofarmak. Včasná a dlouhodobá terapie léky je obzvláště v zimě nezbytná proto, abyste předešli dalšímu zhoršování projevů chronických žilních nemocí. Venofarmaka se užívají nejen jako prevence, ale i před zákrokem a mají pozitivní vliv také na rekonvalescenci. Lékař vám může zároveň předepsat kompresní punčochy, které budete po operaci potřebovat, ať si vyberete jakoukoliv metodu odstranění.

V pokročilejších fázích je nutný zásah chirurga. Nevýhodou při odstraňování celého postiženého žilního kmene je vyšší bolestivost a pracovní neschopnost. Proto je rozhodně lepší na nic nečekat a problém řešit už v počátečních stádiích. Moderní, ale finančně nákladnější metodou, která klasickou operaci nahradí i u většího rozsahu postižení, je lepení.

Menší křečové žíly lze samozřejmě odstranit ambulantně, v lokálním znecitlivění. V celkové narkóze se provádí dnes už jen minimum případů. Do popředí se dnes dostává také tzv. jednodenní chirurgie, která problém obvykle vyřeší okamžitě, anebo do druhého dne.

Na nejmenší žilky je sklerotizace

Na ty nejmenší křečové žíly – mikrovarixy v podobě pavučinek, drobných metliček nebo u žilních spojek a zbytků po operaci varixů – se osvědčuje sklerotizace. Speciální přípravky (pěna, tekutina) postiženou žílu naruší. Místo postupně zaroste vazivem a tělo varix samo odbourá. Velkou výhodou této metody je, že ji plně hradí zdravotní pojišťovny. Obvykle je třeba sklerotizaci opakovat, součástí terapie je i nošení kompresivních punčoch nebo bandáže.

Laser nebo vlny?

Další metody léřby křečových žil spočívají ve využití účinků tepla, ale nebojte se - jsou rovněž bezbolestné. Provádějí se ambulantně, pouze s lokálním znecitlivěním. Využívá se k nim laser, mikrovlny, radiofrekvence či pára. Narušená žíla se uzavře a tělo ji opět vstřebá. Pacient je fit většinou do jednoho až dvou týdnů, co je mnohem kratší doba než po klasické operaci. Bohužel však tento typ výkonů veřejné zdravotnictví neproplácí a pacient si je musí hradit sám. Ceny začínají na 15 tisících korun.

Nezapomínejte, že operace je pouze jednorázovým řešením. Pokud nezměníte trvale životní styl, časem se metličky nebo křečové žíly mohou objevit znovu.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI