Léčivky na žilní nemoci: Vsaďte na silnou verzi

Není na světě bylina, aby na něco nebylo, praví staré přísloví. Je to pravda – a proto i na onemocnění žilního systému existuje řada bylin, které je léčí nebo aspoň zmirňují jejich průběh.

Žilní nemoci tvoří širokou škálu chorob. Velká část z nich má společného jmenovatele – chronickou žilní nedostatečnost. Trpí jí každá druhá žena a každý čtvrtý muž, čímž se řadí mezi nejrozšířenější nemoci vůbec.

Obklady i čaje

Potíže od těch lehkých až k vážným způsobuje různý stupeň porušení cesty pro návrat žilní krve zpět k srdci, během níž musí žíly překonávat gravitaci.

Sice se o ní hovoří jako civilizační chorobě, jako by šlo jen o jev poslední doby, ale chronická žilní nedostatečnost ve skutečnosti doprovází lidstvo od nepaměti. Proto i lidová či tradiční medicína zná množství rostlin, které ulevují při obtížích. Patří sem například odvar z kůry bílého dobu, ze slupek pohanky nebo z lístků rozmarýnu ke koupelím, obklady ze syrového nastrouhaného kořene kostivalu, masti tinktury a oleje z kaštanu, a to z kůry, listí i plodů.

Některé z osvědčených léčivek na žíly se používají i vnitřně. Patří sem například čaj z Gotu kola (čerstvé listy lze použít i do zeleninového salátu nebo rozmixovat do džusu), květy různých druhů violek (tedy i fialek, které se dají pojídat také samostatně), z komonice lékařské nebo z kůry vrby bílé.

V čem je problém?

Poškození žilní stěny může zůstat jen nepatrnou kosmetickou vadou, ale často se rozvine a způsobí vážné onemocnění žilního systému. Zdravé žíly jsou vybaveny chlopněmi, které zabraňují zpětnému toku krve. V nemocných žilách se však kvůli probíhajícím zánětlivým změnám na žilní stěně chlopně nedomykají. Zároveň může být příčinou snížení pružnosti cévní stěny, výsledkem je městnání krve v žilách. Dlouhodobý zvýšený tlak na žilní stěnu pak žíly poškozuje, narušené žíly se rozšiřují, vytvářejí další záhyby, vystupují nad povrch kůže a celkově plní svoji funkci méně než zdravé žíly.

Zpomaluje se tak průtok krve v žilách dolních končetin. Následkem je nedostatečný přísun kyslíku a zpomalené vstřebávání vody. Tekutina z krve v přeplněných žilách prostupuje do podkoží a okolní tkáně trpí nedostatečným vyživováním.

To nejlepší z přírody 

Léčivými látkami z rostlin, které pozitivně působí na žilní systém, jsou především bioflavonoidy. Je o nich dokázáno, že snižují lámavost kapilár, zvyšují pružnost cév, zlepšují tok krve a snižují riziko trombóz. Mají rovněž antioxidační vlastnosti, jež působí před působením volných radikálů.

Tyto přírodní látky jsou v silnější a tudíž účinnější koncentraci obsaženy i ve speciálních lécích na žilní nedostatečnost.  Tzv. venotonika nebo také venofarmaka, jsou jedině na lékařský předpis. Doplňky stravy jsou pouhými potravinami, které jsou určeny výhradně pro zdravou populaci netrpící žádným onemocněním. Nemají doložený léčebný efekt ani bezpečnost. Jejich užívání rozhodně nevede k vyléčení nebo prevenci chronického žilního onemocnění a znamená pouze odsouvání problému a zhoršování zdravotního stavu.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI