Lymfa a hubnutí: Doslova spojené nádoby

Letní hubnutí mohou komplikovat otoky nohou či břicha i celulitida. Jde o důsledky špatného fungování lymfatického (mízního) systému, které pak ovlivňuje celý organismus.

Lymfatický systém je vlastně rozsáhlá síť kanálků, díky kterým se z těla odvádějí nejrůznější škodliviny. Začínají slepě ve tkáních, kde nasávají  tekutinu - lymfu.  Tato tekutina vytéká jako přebytek v místech napojení tepen (vedou okysličenou krev od srdce) na žíly (ty vedou odkysličenou krev zpět k srdci).

Jak souvisí lymfa se žilami?

V těchto místech tedy v tkáni dochází k vylévání a sbírání tekutiny. Tyto dva děje však nejsou v rovnováze. Zhruba 10 % tekutiny v prostoru kolem spoje cév zůstává. Odtud ji nasávají lymfatické cévy a odvádějí ji přes filtrační body v podobě mízních uzlin směrem k srdci. Ještě předtím však lymfu „vylévají“ do žilami přivedené krve.

Obě soustavy – lymfatická a žilní - spolu tedy úzce souvisí a bez dobrého fungování jedna bez druhé správně pracovat nemohou. Proto v boji s otoky a celulitidou významně pomáhají i medikamenty, obvykle používané při léčbě žilních onemocnění, zejména chronické žilní nedostatečnosti či křečových žil. K jejich účinkům patří právě normalizace prostupnosti v místech propojení tepen a žil, a zároveň na lymfatické úrovni zvýšení lymfatického průtoku.

Škodliviny musí pryč

Pokud míza špatné proudí a žíly ji neodvádějí pryč, škodlivé látky se v organismu hromadí. Výsledkem špatného oběhu lymfy bývají estetické nedostatky týkající se pokožky: odpadní látky se mohou hromadit v podkoží, což vede k akné a celulitidě.

Usazování toxinů a solí v tkáních se projeví důsledky ve formě celkové únavy, pocitů těžkých nohou, a také otékáním v oblasti kotníků, lýtek i stehen. Otoky se mohou ale objevit i v oblasti břicha, které se nafoukne a zbytečně přidává na objemu.  

Nedostatečný odvod lymfy zhoršuje nedostatek pohybu, protože mízní soustavu nepohání srdce, ale svaly, respektive jejich tlak, vznikající pohybem. Na správné proudění lymfy má vliv také dostatečný přísun tekutin. Aby byl odtok mízy pomocí odvodu do žil plynulý, tělo musí být hydratované.

Zbavte se otoků i kil

Správný pitný režim a zdravý pohyb tak napomáhá zmírnění otoků dolních končetin a omezení projevů celulitidy, a přispívá tak k letnímu hubnutí. Co však můžeme udělat dál?

Jóga: K rozhýbání lymfatického systému je vhodná především power jóga, která aktivizuje svaly, uvolňuje lymfatické dráhy a stimuluje proudění. Rozpohybování mízy pak pomáhají zejména obrácené ásany jako stoj na hlavě, svíčka, popřípadě hala ásana, tedy když ze svíčky přehodíte nohy za hlavu. 

Bylinky: Pro rozproudění mízy pomáhají také léčivky. Užitečné jsou třeba obklady z majoránky, devětsilu nebo vlaštovičníku. Pro vnitřní použití v podobě čajů se hodí vřes, šalvěj, černý bez, třezalka či šípek.

Masáže: Lymfatické masáže neboli lymfodrenáže, ať už manuální, tak přístrojové. Správné proudění mízy v těle zajistí uvolnění uzlin na krku, v podpaží a v tříslech jemným tlakem a velmi pomalu. Začíná se na břiše od hlavy dolů k nohám, po otočení naznak opačným směrem od nohou k hlavě. Jedná se tedy o jemnou masáž, která má zajistit.

Nezapomeňte, že dalším nepříjemným důsledkem špatně fungujícího mízního systému je snížená imunita. O důvod víc, proč lymfatický systém důkladně rozhýbat.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI