Nehojí se koleno, loket nebo štípanec? Na co si dát pozor

Nikdo nechce mít z „hloupého“ rozbitého kolene nebo rozškrábaného hmyzího bodnutí na jemné pleti tváře památku na celý život. Jenže přesně to se při špatném ošetření typických letních „bolístek“ může klidně stát. Co proti tomu dělat?  

Rychlost, s jakou se každá rána, malá i velká, zahojí, závisí na především na stavu imunitního systému a individuální schopností regenerace každého člověka. Někdo o odřeném lokti během pár dní už ani neví, jinému se hojí týdny – a čím déle to trvá, tím roste riziko, že se vytvoří viditelné jizvy.

Nevěřte povídačkám

Hojení urychlí a zároveň pomůže zamezit nepěknému jizvení osvědčená metoda vlhkého hojení. Tím to způsobem se k léčbě ran přistupovalo už v dávných dobách ale až koncem 20. století studie prokázaly vědecký základ této metody. Každá rána vylučuje tekutinu, která obsahuje řadu výživných látek a růstových činitelů a přispívá k hojení. Moderní postupy se snaží toto vlhké prostředí v ráně udržet.

Nevěřte proto dávno překonanému názoru, že „to chce vzduch“, aby se rána nejlépe uzdravila. Teplo ani sucho zacelování ran nepřispívá, proto nepoužívejte klasický gázový obvaz. Ránu by totiž vysušila a přischla by k ní, takže si při převazu se pak strhne i nová tkáň. Právě tímto způsobem vznikají dlouho viditelné jizvy.

Vlhkost ráně prospívá

Od řešení velkých ran, například po úrazech či operacích, se vlhký způsob hojení začal postupně plošně používat i pro malá poranění.

Zranění tedy důkladně vyčistěte a překryjte například speciálním gelem nebo hydrokoloidním krycím materiálem. Vybírat můžete v lékárních či zdravotnických potřebách například mezi gydrogelovými krytíme (případně se stříbrem), kolagenovými krytími (rovněž mohou být se stříbrem) a hydrokoloidy. Jako sekundární krytí lze pak zvolit transparentní materiál, gázu nebo kompozitní krytí. S výběrem vám rád pomůže odborník.

Tyto prostředky (gel) určitě využijte i tehdy, když ranku vůbec není třeba překrývat. Napomůže jejímu zatažení a uzdravení bez následků.  

Zabraňte infekci

Zvlášť v případě drobných letních poranění, o nichž je řeč, hrozí větší riziko infekce, která každý proces hojení zkomplikuje a prodlouží.

S dezinfekcí ale buďte obezřetní. Například peroxid vodíku, jodová tinktura nebo alkohol jsou velmi agresivní a ránu spíš popálí, poškodí tkáň a prodlouží hojení. Doporučit nelze ani propichování puchýřů – jedině když jsou narušené nebo tak velké, že hrozí samovolné prasknutí. Pokud k akci přistoupíte, udělejte sterilní jehlou a na kraji. Obsah nechte vytéct, mírně přitlačte, pak naneste vhodný přípravek a sterilně zakryjte. Ránu je třeba pravidelně ošetřovat přípravky mokrého hojení a průběžně kontrolovat. Pro čištění se tak v poslední letech doporučuje především čistá voda. Po omytí pak přijde řada na vhodné prostředky vlhkého hojení.

Co pomáhá hojení?

Aby měl organismus správné podmínky pro regeneraci tkáně, pomůže i jídelníček. Jednak je zapotřebí hodně pít, protože voda k hojení přispívá i vnitřně, a dále podpořit tvorbu kolagenových vláken. K tomu pomáhá konzumace masa, ryb, vajec a oříšků, potravin s vitaminy A a C, a s obsahem zinku.

Pokud rána stále nevypadá dobře, může být důvodem problém s cévním zásobením postižené oblasti neboli chronická žilní nedostatečnost. Pak je třeba navštívit cévního odborníka – flebologa, který může předepsat vhodné léky na posílení pružnosti žilní stěny,  které zlepšují krevní oběh.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI