Nemoci žil a dědičnost: Kdy se dát testovat?

Studie potvrdily, že některou z forem onemocnění žil  trpí až 40 % lidí vyspělých zemí. Hlavní příčiny jsou sice vrozené, ale nelze na ně svádět vše. Většina z nich souvisí se životním stylem: rizikovými faktory je kouření, nadváha, nedostatek pohybu a nezdravý jídelníček. Rizikem je i nedostatečný příjem tekutin a užívání hormonální antikoncepce.

Onemocnění žilního systému je mnoho a většinou se sebou vzájemně souvisejí. Společným základem bývá chronická žilní nedostatečnost, která vzniká při špatném fungování povrchového i hlubokého žilního řečiště, při oslabení funkce žilních chlopní atd.  Příčinou mohou být křečové žíly nebo hluboká trombóza. Může tomu být však i naopak: existující žilní insuficience může vést ke vzniku křečových žil a trombóze.

Křečové žíly

Varixy jsou nejčastějším onemocněním žil.  Jde o rozšířené povrchové žíly na dolních končetinách. Vznikají buď na základě přetížení povrchového systému, kdy špatně fungující chlopně ve spojovacích žilách dovolí krvi proudit z hlubokého systému do povrchového. Přitom u zdravého člověka (normálně umožní pouze  tok z povrchového systému do hlubokého  Žíly se rozšiřují a krev se v nich městná – zadržuje a stagnuje, což může vést k dalším komplikacím. Vyplatí se nosit kompresní punčochy.

Bércové vředy

Mohou být jak tepenného, tak i žilního původu, ale žilní příčiny jsou mnohem častější. Podstatou je, že pokud uvedené choroby žilního systému trvají dlouho, dojde v důsledku špatného zásobení krví a jejího hromadění k nedostatečné výživě tkání dolních končetin a jejich rozpadu.

Zánět žil (flebitida)

Postihuje především povrchový žilní systém dolních končetin. Vzniká nejčastěji v oblasti křečových žil a může být provázen vznikem krevní sraženiny. Objevit se může i po injekci podané do žíly. Někdy jej doprovází kromě bolesti a horkého místa podél žíly také celková teplota. V rámci terapie je nezbytné nosit kompresivní punčochy a omezit chůzi. Na zánětem postiženou žílu se aplikují studené obklady a užívají se rovněž masti s heparinem.

Žilní trombóza (flebotrombóza)

Jde o vážný stav, k němuž dochází  důsledkem poruchy krevní srážlivosti. V hlubokém žilním systému vznikne krevní sraženina, což způsobí zfialovění, otok a bolest v postižené končetině. Pokud se kus sraženiny utrhne a krev jej zanese do plicních cév, dojde ke  smrtelně nebezpečné plicní embolii. Vzniku hluboké žilní trombózy zabraňuje rovněž nošení kompresních punčoch.

Kdy se dát testovat?

Po prodělané tromboembolické nemoci se zjistí dědičná příčina až v polovině případů. Jde zejména o mutaci Leidenského faktoru (změny pro faktor V), kterou má 8,7% lidí, a genu pro protrombin (mutace faktoru II)., kterou má 2,5% lidí.

Leidenská mutace je nejzávažnější a současně nejčastější Pokud dojde k mutaci genu pro faktor V, vzniká bílkovina, která je velmi odolná vůči štěpení. Výsledkem je prodloužená aktivace faktoru V, jež velmi významně zvyšuje riziko nadměrné srážlivosti krve.

Porucha genu, který vytváří srážlivý faktor protrombin, je také významným rizikem pro rozvoj žilní trombózy.

Prevence žilních onemocnění

Pokud patříte do rizikové skupiny se sklonem ke vzniku žilních onemocnění, špatným typem pohybu si můžete i uškodit. Nevhodný je například běh, neboť nárazy při došlapu dál poškozují žilní systém. Při sportech se statickou zátěží (vzpírání, jízda na koni) se v žilách omezuje krevní oběh a výrazně stoupá tlak. Vyhnout byste se z obdobných důvodů měli také tenisu, squashi, házené a basketbalu.

Vhodná je především chůze, jízda na kole, plavání. Pohybová aktivita je nejdůležitějším preventivním opatřením vůbec – podporuje správnou funkci žilního systému a prospěje i těhotným.

Pohanka je nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který je důležitý pro pružnost žilního systému. Rutin může výrazně příznivě ovlivnit i zhoršování stavu křečových žil na nohou.

 

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI