Od metliček k provazům: Je zhoršování křečových žil nutné?

Když se na dolních končetinách objeví první modré metličky, ještě není důvod k obavám. Když se však pavučinka postupně zvětšuje a rozšiřuje, člověk se samozřejmě začne ptát, kde se to zastaví a zda je vývoj k tlustým bolestivým provazcům na lýtkách i stehnech nevyhnutelný. Případně, jak tento postup zastavit.

Drobné modré nebo červené žilky, viditelné na kůži, jsou první známkou křečových žil, neboli odborně varixů. Postihují v civilizovaných zemích téměř 30% lidí, náchylné jsou k nim zejména ženy.

Pozor na hormony

Vliv na vrozenou dispozici totiž mají – kromě životosprávy - také ženské hormony. Proto se varixy poprvé objevují v období větších hormonálních změn, jako je zahájení užívání antikoncepce, těhotenství, porod nebo menopauza. Proto by měl být nález už drobných křečových žil připomínkou, že je třeba antikoncepci, případně hormonální substituci v menopauze, vysadit.

Příčinou je geneticky podmíněná nedostatečnost pojivové tkáně, kdy se mj. nevytvářejí dostatečně kvalitní elastická a kolagenová vlákna. Žilní stěny ztrácejí svoji pružnost, a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a chronické žilní nedostatečnosti.

Lze zastavit postup křečových žil?

Na metličky se tak problém omezí pouze u malého počtu pacientů, většinou posléze dochází k rozvoji větších křečových žil. Podpůrnou léčbu představuje nošení kompresivních punčoch, zejména při delším stání či sezení, typicky na cestách. Prevence spočívá ve zdravém životním stylu (racionální výživa a dostatek pohybu, tekutin i spánku, správná váha a omezení statického zatížení), ale bohužel není všemocná.  

Podstatou onemocnění žilního systému je totiž porušení mechanismu návratu obíhající krve s následkem zvýšení tlaku v žilách. Ten pak dále zhoršuje nedostatečnost jejich funkce, čímž vzniká bludný kruh s tendencí k dalšímu postupu onemocněníDůležité je tedy nejen to, co je vidět, ale co se děje pod kůží.

Metličky i varixy řešte včas

Z původně pouze estetické záležitosti se časem může stát vážný zdravotní problém. Po malých pavoučích sítích nemoc dál postupuje v podobě vystouplých žil až po ty největší zkroucené provazce. Zvyšuje se i pravděpodobnost zánětu s rizikem trombózy. Dochází rovněž změnám na kůži a v podkoží s konečným stadiem, pro něž je typický vznik bércového vředu.

Neodkládejte proto návštěvu zdravotnického zařízení, které se specializuje na odstraňování křečových žil. Čím dříve, tím lépe, neváhejte třeba už při výskytu jedné metličky. Postup nemoci je zprvu je pouze pomalý a postupný, ale od určitého okamžiku dochází k rozsáhlému rozšiřování.

Křečové žilky hrozí komplikacemi

Léčba prvních a drobných metliček je rychlejší a méně náročná časově i finančně, než je tomu u pokročilejších stádií. Tím spíš, že tendence organismu k vytváření varixů se projeví tím, že se znovu vracejí.

Pro odstranění nejmenších metliček se používají barvivové lasery, ale nejčastěji se odstraňují pomocí sklerotizace nebo laseru. Zákrok je bezbolestný a rychlý, pacient jde hned domů, jen musí po určitou dobu nosit stahovací punčochy. Také vám lékař může předepsat speciální léky – venofarmaka, která zlepšují oběh, zmírňují tlak v žilách a zpevňují jejich stěny. S řešením modrých žilek není proč čekat – dočkali byste se pouze větších potíží a komplikací.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI