Odložený zákrok u křečových žil? Řešte to!

Mnoho drobných operací, jako třeba operace křečových žil, se ale dnes odkládá na neurčito. Znamená to, že byste měli jen nečinně sedět a čekat na příznivější období? To by se mohlo vymstít. Léčba jakékoliv nemoci má význam, jen pokud ji podstupujete konstantně. A když už nemůžete na zákrok, poraďte se alespoň s lékařem, jak postupovat dál.

Konzultace s odborníkem je nutná už kvůli tomu, aby vám mohl předepsat v případě chronického žilní onemocnění venofarmaka, léky na posílení žilních stěn. Včasná a dlouhodobá terapie léky je nezbytná proto, abyste předešli dalšímu zhoršování projevů. Mnoho zákroků totiž nehradí pojišťovna a je docela dobře možné, že ve finále budete potřebovat dražší a složitější metodu odstranění, protože se problém kvůli zanedbání léčby mezitím zhorší.

Menší projevy neznačí ústup nemoci

Nízké nebo naopak vysoké teploty vzduchu mohou některé projevy zdůraznit nebo potlačit. Je například zcela přirozené, že v létě lidem více natékají nohy a trápí je křečové žíly než v zimě. To, že jde o příznaky, které jsou markantnější v teplých měsících, neznamená, že se na zimu žíly zázrakem uzdravily. Jen se příznaky trochu potlačily, ale onemocnění nezmizelo. Na jaře se zase projeví a můžou se velmi rychle zhoršit, někdy až do fáze, kdy už bude namístě zauvažovat o zákroku. I to je další důvod, proč byste se měli objednat k praktickému lékaři a nespoléhat se jen na volně dostupné přípravky z lékárny. Ty mají jen podpůrný nikoliv už léčebný charakter. Zákroky v nemocnicích mohou být sice odložené, ordinace lékařů jsou ale stále otevřené.

Životní styl je základ

Základem efektivní léčby je celoroční užívání vhodných léků. Léčba medikamenty vás ale nezachrání od zhoršování projevů a případné následné operace, pokud nezměníte i způsob života. „Víme, že existuje dědičná vrozená dispozice. K rizikovým faktorům patří dále těhotenství, nadváha, dlouhodobé stání či sezení,“ říká MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy. Snížit riziko zhoršení onemocnění může pacient mimo jiné právě tím, že změní svůj pohybový režim a v případě nadváhy nebo obezity sníží tělesnou hmotnost.

Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem. Pokud přijde pacient včas, můžeme spolu pracovat na tom, aby se průběh zpomalil a příznaky se zmírnily. V případě, že diagnóza následuje několik měsíců až let po prvních příznacích, přechodné otoky a metličky se mohou změnit ve varixy (křečové žíly), posléze trvalé otoky a následně trofické kožní změny podmíněné špatnou cirkulací. Konečně posledním stadiem onemocnění je bércový vřed, “ upozorňuje MUDr. Jana Vojtíšková.

Pro podrobnější informace si můžete stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“

Odložený zákrok?

Zajděte si k praktickému lékaři pro léky na posílení žilní stěny (venofarmaka). Bez nich se bude problém dále zhoršovat.

Dodržujte režimová opatření a usilujte o optimální tělesnou hmotnost.

Noste kompresní punčochy. Pomáhají a pod kalhotami nejsou vidět.

Masírujte si denně nohy od chodidel nahoru.

Snažte se denně ujít pár kilometrů.

Noste volnější oblečení. Upnuté kousky odložte stranou.

Noste dostatečně prostorné boty s podpatkem do 5 cm.

Neseďte s nohama přes sebe.

Navštěvujte pravidelně svého lékaře a www.zilniporadna.cz 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI