Odvrácená strana těhotenství

Těhotenství je radostné období v životě ženy i její rodiny. Většina nastávajících maminek se na něj už dlouho dopředu těší. Kromě radostí ale může těhotenství přinášet také řadu nepříjemných komplikací. Nejčastěji musí těhotné ženy řešit oteklé nohy, vznik metliček a křečových žily nebo bolavá záda.

Oteklé nohy a křečové žíly
Těhotenství je veliká zátěž na žilní systém, proto není neobvyklé, že mnoho žen během tohoto období začne pociťovat projevy typické pro žilní onemocnění. Typická bývá bolest nohou, křeče nebo otoky. Asi nejčastěji je od nastávajících maminek slyšet, že se nevejdou do bot kvůli těžkým a oteklým nohám. Ty může způsobit špatný lymfatický nebo žilní systém značící počátek chronického žilního onemocnění. To má šest stadií a jedním z nich jsou metličky a křečové žíly.

Na vině je přirozeně rostoucí hmotnost ženy. Proto je důležité mít před i během těhotenství pestrý a zdravý jídelníček a udržovat si optimální tělesnou hmotnost, aby nebyl žilní systém zatížený více, než je nutné. Zatímco lymfatický systém se po porodu zlepší, chronické žilní onemocnění je trvalý problém. Roztažená křečová žíla už se bohužel nezmenší.

TIP: Hned s příchodem prvních příznaků běžte rovnou ke svému praktickému lékaři, který vám předepíše vhodná venofarmaka.

Bolavá záda
Pohyb a cvičení by ženy neměly vynechávat ani během těhotenství. Postupně vzniká stále větší tlak na bederní páteř a těhotné ženy pak mají tendenci vysouvat pánev dopředu. Tomu lze předejít vhodnými cviky na hluboký stabilizační systém, do kterého patří břišní a zádové svaly. Oblíbený je také alespoň částečný stoj na hlavě, při kterém si páteř uleví.

TIP: Se cvičením nejlépe poradí fyzioterapeut nebo trenér, který zná specifika práce s těhotnými ženami.

Citlivý konečník
Při růstu dělohy spolu s miminkem se zvětšuje i tlak na pánevní oblast, ve které je mimo močový měchýř také konečník. Kolem něj se nachází hemoroidy, což jsou cévně-žilní pleteně, které ho s nervovými a elastickými vlákny drží uzavřený. Pokud se nápor na tyto pleteně zvětší, mohou zbytnět a způsobit hemoroidální onemocnění. Projevuje se například pálením, svěděním a tlakem v oblasti konečníku, což bývá komplikace při vyprazdňování nebo při běžném sezení.

Stejně jako u křečových žil se jedná o žilní onemocnění, které může setrvat i po porodu. Náchylnější na hemoroidální onemocnění mohou být starší rodičky nebo maminky, které rodily vícekrát. Mladé maminky mají tkáně elastické a po porodu je větší pravděpodobnost, že se vrátí vše na své místo. Věkem ale elasticita pánve a konečníku klesá. Jako prevence je důležitý pravidelný pohyb a strava bohatá na vlákninu. Stejně jako u chronického žilního onemocnění velice pomohou venofarmaka, která může předepsat lékař.

TIP: Léčbu od lékaře můžete podpořit mastí nebo čípky z lékárny. Uleví od svědění a pálení a vytvoří ochrannou vrstvu kolem konečníku, která podporuje hojení. Více na www.konectabu.cz

Drolivé zuby a křehčí kosti
Chrup miminek se začíná tvořit už v 10. týdnu těhotenství. Na to je třeba vápník, který tělo bere z matčiny stravy. Pokud žena nemá v jídelníčku dostatek vápníku, tělo začne brát vápník pro miminko nejdříve z jejich kostí a poté ze zubů. V důsledku toho některé ženy trápí křehké kosti a drolí se jim zuby.

TIP: Vápník je potřeba doplňovat společně s vitaminy K2 a D3, jenž jsou nezbytné pro efektivní vstřebávání a ukládání vápníku do kostí a zubů. Bez nich by se ukládal do měkkých tkání.

Odvrácená strana těhotenství

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI