Pro zdraví i krásu nohou: Vybíráme elastické punčochy

Kompresivní punčochy zůstávají i v dnešní době základním způsobem léčby křečových žil - další metody včetně léků jsou vlastně jen doplňkové. Působí proti přetěžování žilního systému dolních končetin, k němuž u lidí s chronickou žilní nedostatečností dochází vlastně neustále.

Obecně se tyto situace označují pojmem „statická zátěž“, pod kterým je zahrnuto nejen dlouhé stání, ale i dlouhé sezení bez pohybu. Škodit však může i nadměrná námaha.

Nechte si poradit

Elastické stahovací punčochy stlačují žíly, což zlepšuje průtok krve, zajišťuje lepší výživu tkání a tím i lepší cirkulaci lymfy. Jejich výhoda proti obinadlům spočívá v jednoduchém použití, přesném účinku – a také v tom, že současné výrobky jsou hezké a slušivé, i když jde o zdravotní pomůcku.

Ideálně by vám volbu kompresivních punčoch doporučit lékař- žilní specialista, zejména pokud už nějakým žilním onemocněním trpíte nebo ho máte v rodině. Poradí vám ale i v lékárně nebo zdravotnických potřebách.

Všechny elastické kompresivní punčochy nemají stejný tlak, jeho výše závisí na tzv. třídě komprese. Podpůrné punčochy I. třídy komprese (s nízkým tlakem) jsou volně prodejné a nejsou na předpis, velikost tlaku těchto punčoch částečně stoupá s počtem tzv. DEN jednotek, kdy zkratka DEN značí sílu vlákna a kompresní účinnost.

Kdy zvolit vyšší tlak?

Kromě barvy, případně vzoru, bude pro výběr rozhodující právě požadovaná úroveň tlaku. Podle tohoto hlediska se rozlišují kompresivní třídy. Ty jsou čtyři: (A – podpůrné, I., II, III a IV. Volit můžete mezi lýtkovými, polostehenními, stehenními a punčochovými kalhotami.

Ke kolenům se doporučují ve většině případů, jestliže máte varixy a otoky, pak jsou vhodné punčochy vysoké. Až 90 % punčoch je ve II. třídě komprese, jsou tedy volně prodejné. Tento výrobek vám ale může předepsat i lékař a máte nárok na jeden pár každého půl roku, kdy jej propálí zdravotní pojišťovny.

Dalším kritériem je samozřejmě správná velikost.

Řešení i prevence

Při správném nošení kompresivní punčochy zabraňují rozvoji nových varixů a působí proti vzniku hluboké žilní trombózy. Stlačují totiž žíly, což zlepšuje průtok krve, lepší výživu tkání a tím i lepší cirkulaci lymfy.

Jejich působení do určité míry vyrovnává vliv gravitace a zejména podporuje funkci žilních chlopní. Tím pomáhají pružnosti žilních stěn, bez níž dochází ke shromažďování krve v dolních končetinách, roste zde tlak a rozvíjí se křečové žíly zároveň s chronickou žilní nedostatečností.

Je pravda, že vytvořené varixy kompresí nezmizí. Lidé, u kterých se již křečové žíly projevily, nemohou od punčoch očekávat vyléčení. Pravidelné nošení punčoch ale může významně zpomalit nebo i zastavit jejich zhoršování.

Myslete na budoucnost

Křečové žíly jsou dědičné až z 80 % a s vyšším věkem pravděpodobnost tohoto onemocnění roste. Je tedy pravděpodobné, že se s tímto problémem v životě setká téměř každý, i když třeba dosud ještě žádné obtíže nemá. Proto odborníci radí běžně nosit stahovací punčochové zboží i jako prevenci, která může ušetřit spousty pozdějších problémů.  

Rozhodně by se na kompresi nemělo zapomínat při cestování, zejména při delších cestách. Oceníte je také při sportu, ale i po něm pro urychlení a podpoření regenerace.

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI