Proč nezanedbat hemoroidy? Vyhnete se pozdějším problémům

Hemoroidy stále patří k problémům, s nimiž se lidem nechce moc chlubit. Nejenže o nich nemluvíme u lékaře, ale potíže dokonce bagatelizujeme i sami před sebou. Stačí krátká úleva a už na ně zapomeneme, což je chyba. Jakmile se totiž hemoroidy jednou objeví, samy se nevyléčí.

Podle údajů odborníků hemoroidy trápí každého druhého třicátníka a nad 40 let věku jsou prakticky pravidlem – například ve vyšším věku trápí až 70 % lidí. Jde o onemocnění cévního systému, kdy dochází k rozšíření a zduření žilních pletení kolem nejspodnější části tlustého střeva a konečníku. Jakmile zbytní a zvětší se, začnou „zlobit“.

Volte správné léky

Vznikají zde varixy, tedy jakési křečové žíly, které mohou být podle umístění buď vnitřní, nebo vnější – ty bývají dokonce viditelné. Vzhledem k tomu, že jak hemoroidy, tak i křečové žíly mají prakticky stejný původ, jímž je poškození žilní stěny, často vlivem dědičnosti, je také léčba i prevence obdobná. Zahrnuje úpravu životního stylu a lokální i celkovou medikamentózní léčbu.

Velký úspěch slaví terapie venotoniky – léky na posílení žilních stěn, které se používají právě při křečových žilách. Zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost, potlačují zánět a zlepšují odtok mízy lymfatickými cestami, což snižuje bolestivé otoky.  Ty skutečně účinné však může předepsat pouze lékař. Je velkou chybou (a vyhozením peněz) zaměnit skutečný léčivý přípravek za potravinové doplňky, které vám můžou nabídnout v lékárně nebo drogérii.

Problém neodkládejte, bude se pouze zhoršovat

V první fázi nemoci obvykle pomůže konzervativní postup léčby: správná hygiena, strava s dostatkem tekutin a vlákniny, a k tomu čípky, masti a koupele. Jde ovšem jen o dočasné řešení, které dokáže zmírnit akutní obtíže, ale celý problém se vlastně pouze odloží - maximálně se hemoroidy na přechodnou dobu zklidní.

Většinou – opět podle názorů odborných lékařů až v 95% případů - by tento problém vyřešil drobný a šetrný ambulantní zákrok. Klasické velké operace jsou dnes už spíše výjimkou, takže není proč se bát bolesti. Rozhodně platí, že čím dříve s potřebnou léčbou u odborníka začnete, tím lépe. Pozdějšímu chirurgickému zákroku se tak můžete s dokonce úspěchem úplně vyhnout. 

Jaké hrozí komplikace?

Přesně vzato jsou hemoroidy přirozenou součástí anatomie konečníku. O onemocnění, kterému se laicky říká právě „hemoroidy“ (nebo dokonce „hemeroidy“) mluvíme až tehdy, kdy cévní hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže.

Patří k nim pálení, svědění a vlhnutí konečníku, krvácení, bolest v konečníku například při vyprazdňování. Další fází jsou vystouplé žilní uzlíky, krev ve stolici a velmi nepříjemný výhřez. Časem mohou představovat riziko dalších onemocnění, jako je rozsáhlý zánět, úporné krvácení, anální fisury (trhliny) nebo dokonce trombóza.

Všechny tyto problémy bohužel mohou signalizovat i jiná onemocnění, proto se rozhodně svěřte se lékaři. Stud i strach jsou úplně zbytečné. Lékař – specialista – se s těmito problémy setkává dnes a denně a nepřipadá mu na nich nic divného.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI