Proč se bát otoků: Signál křečových žil a nových potíží

Možná, že jste si během léta poprvé všimli neurčitých potíží s dolními končetinami. Pokud šlo o otékání, brnění, pálení, svírání a bolest, nejspíš šlo o první „pozdravy“ křečových žil – a to zatím nemusí být viditelné ani jako modré pavučinky na kůži nohou.

Křečové žíly neboli varixy většina lidí vnímá jako estetický problém, zvlášť když se v pokročilém stádiu objevují vystouplé hrbolaté provazce na dolních končetinách. Všímají si jej zejména ženy, které trápí dvakrát až třikrát častěji než muže. Větším nebezpečím však jsou zdravotní komplikace křečových žil.

Nepodceňujte příznaky

K těm nejobvyklejším potížím patří zejména zánět žil. Předznamenávají jej zmíněné otoky a pocit těžkých nohou, což bývá patrné právě v létě. Podle průzkumu agentury Harris Interactive trpí 58 % dotázaných příznaky žilního onemocnění často, 13 % permanentně. Nejčastěji se jedná o otoky, bolest, pocit unavených nebo těžkých nohou, u třetiny noční křeče a u 28 % se vytvořené křečové žíly.

Pokud jste takové projevy během teplých měsíců zaznamenali, neotálejte s návštěvou lékaře, zpočátku stačí ordinace praktika. Ovšem podle uvedeného průzkumu v osmi zemích, kterého se zúčastnilo i dva tisíce Čechů, řeší nemocní problémy spojené s křečovými žilami průměrně až po 15 měsících. Pro radu se však obracejí na kamarádky nebo na internet, nebo si kupují volně prodejné masti. Bez řešení skutečných příčin se však problém bude jedině zhoršovat, čímž zároveň vzrůstá pravděpodobnost rozvoje dalších souvisejících onemocnění.

Od zánětu pro embolii a vředy

Při neléčené chronické žilní nedostatečnosti postupně vzniká porucha krevního zásobení dolních končetin. Žilní chlopně, které ztratily svoji správnou funkci, propouštějí část krve zpět, průtok krve se zpomaluje a zhoršuje se tak zásobování okolních tkání. Výsledkem zanedbání prvotních příznaků jsou trvalé otoky a kožní změny.

Často dochází k zánětu žil, který se projevuje bolestivým zduřením a zarudnutí v průběhu žíly, obvykle doprovázený teplotami a pracovní neschopností. Pokud dojde k zánětu a zvětšení žil hluboko v končetině, může se vytvořit sraženina. Pak se jedná o hlubokou žilní trombózu. Jde o vážný stav, provázený náhlým otokem a bolestí, který vede k plicní embolii, a může skončit i smrtí.

Při zanedbání léčby křečových žil může dojít  také ke krvácení. Vystouplým povrchovým žilám totiž stačí jen malý náraz nebo úder, a mohou prasknout. Krvácení sice nebývá nijak vážné, ale přesto působí hrozivě a žádá si návštěvu lékaře.

Řešte příčiny, ne příznaky

K pozdním komplikacím patří také vznik obávaných bércových vředů, často vyvolaných rovněž zdánlivě banálním poraněním či úderem. O co snadněji vznikají, o to hůře se pak léčí a hojí.

I při nenápadných a neurčitých potížích v dolních končetinách je proto rozumné nechat se vyšetřit. Lékař vám předepíše venofarmaka. Jde o léky, které snižují příznaky a ovlivňují původní příčinu žilního onemocnění. Fungují tím také jako prevence dalších komplikací.

Nejzásadnějším způsobem léčení však stále zůstává nošení stahovacích punčoch. I na ně dostanete předpis od lékaře, nárok na kompresivní pomůcky vzniká jednou za půl roku. Mezi základní opatření patří dostatek vhodného pohybu, jako je chůze, plavání nebo cyklistika, a vyloučení dlouhého stání či sezení.  

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI