S čím vším pomůže lymfatická masáž: od obezity přes alergie po hezčí pleť

Míza neboli lymfa ovlivňuje náš imunitní systém tím, že odvádí toxické látky ven z těla. Porucha funkce lymfatické soustavy se může projevit mnoha způsoby, jako jsou křečové žíly, celulitida, otoky, obezita nebo akné, a kromě estetických projevů může mít i vážné zdravotní následky.

Tuto poruchu pomáhají odstranit speciální masáže, takzvané lymfodrenáže. Aktivují funkci lymfatického systému tak, aby správně odstraňoval z organismu zbytky látkové výměny z tkání a odváděl škodliviny (cizorodé látky a choroboplodné zárodky), jež do těla pronikají z vnějšího prostředí.

Komu prospěje lymfodrenáž

Lymfodrenáž se osvědčuje i v případech, o nichž se dosud příliš nemluvilo. Působí například jako prevence před vznikem křečových žil u lidí, kteří jsou vystaveni dlouhému stání nebo sezení. Prospějí také každému, kdo potřebuje fyzicky rychle zregenerovat po větší zátěži (námaha, sport, turistika). Dále napomáhají lepšímu vstřebávání hematomů po chirurgickém zákroku. Někdy dokonce přispívají k zmírňování alergických reakcí.

Jsou rovněž prospěšné při léčbě obezity a formování postavy, dále proti únavě, bolestem hlavy, pocitům těžkých nohou i v boji s celulitidou. Dají se využít i pro zlepšení stavu pokožky s problémy, které se projevují na pleti v obličeji, ale třeba jako součást rekonvalescence po liposukci. V tomto případě se doporučuje docházet na ně 2x týdně po dobu aspoň jednoho měsíc, ideální je série deseti ošetření.

Pomoc po operacích

Tento druh masáží, ať už podle potřeby v ruční nebo v přístrojové podobě, se osvědčuje rovněž po infekčních

onemocněních a úrazech. Nejčastěji ale jejích působení využívají pacienti po operacích a dalších typech onkologické léčby, která často vede k odstranění lymfatických uzlin.

Tady jejich účinek zamezuje vzniku specifického otoku, takzvaného lymfedému, který v důsledku vede omezení či potlačení hybnosti končetiny a dokonce k její deformitě (elefantiáza). Postižené místo je navíc ve zvýšené míře náchylné k infekci, jako je například erysipel (tzv. růže) a dalším bakteriálním zánětům i plísňovým onemocněním.

Lymfodrenáž jen u odborníka

Pacienti po onkologické léčbě jsou vždy nasměrováni do specializovaných pracovišť, kde je zaručena správná péče. Problémy však mohou vzniknout u jedinců, kteří vyhledají pomoc sami. Lymfodrenáž by totiž měl provádět výhradně certifikovaný odborníka.

Ten je většinou zkombinuje s celkovým lymfoterapeutickým ošetřením, kdy se využívá tzv. komplexní dekongestivní terapie. Zahrnuje drenáž, masáž, používání návleků a bandáží. Léčbu mnohdy doplňuje nasazení venofarmaka, které podporují cirkulaci krve. Trvalé vyléčení sice nezajistí, ale dokáže udržet dobrou funkci lymfatického systému, a pacientovi výrazně zlepší kvalitu života. Většinou se proto musí na ni docházet trvale.

Ruční nebo přístrojová?

Přístrojová lymfodrenáž je lehká masáž, která zlepšuje tok lymfy, a tím zrychluje metabolismus. Práci svaloví pumpy, pohánějící chlopně v žilách, zde nahrazuje postupující tlaková vlna.

Ruční lymfomasáž je nenahraditelná technika. Provádět ji může jen certifikovaný terapeut, který ví jakým hmatem „otevřít“

mízní uzliny (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí), aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala.

Správná lymfodrenáž vede ke zlepšení metabolismu, detoxikuje tkáně a urychluje látkovou výměnu. Pokud je provedena nesprávně, má nejenže nulové výsledky, ale v horším případě může dokonce vést i k nevratnému poškození. A naopak – v případě správného provedení dokáže pomoci vyřešit celou širokou škálu různých problémů.

S čím vším pomůže lymfatická masáž: od obezity přes alergie po hezčí pleť

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI