Stříbro: Staronový pomocník při léčbě ran

Každá rána, i malá, narušuje celistvost i funkci kůže jako hlavní bariéry organizmu, chránící před nevhodnými vlivy okolí. Oslabuje tak celkovou integritu našeho těla a může tak představovat velké komplikace zdravotního stavu.

Rány obvykle vznikají akutně při úrazech či operacích, samostatnou kapitolou jsou rány chronické. Hojení vždy vyžaduje velkou regenerační schopnost buněk i celkově tkání. Tato schopnost závisí na mnoha vnějších i vnitřních faktorech.

Jak rychle se rána zahojí?

Mezi vnitřní faktory ovlivňující hojení ran patří především stav výživy (podvýživa, nedostatek stopových prvků a vitaminů, obezita), dále dostatek kyslíku a živin v hojících se tkáních, přítomnost zánětlivé reakce organizmu a v neposlední řadě také věk.

Poruchy výživy se u pacientů s chronickou ránou objevují velmi často, mohou být následkem či projevem jiných onemocnění a stavů (špatná výživa u pooperačních stavů, podvýživa u pacientů ve vyšším věku, u nádorového onemocnění je to celková sešlost a dramatické zhubnutí), jejich výskyt následně zhoršuje hojení rány.

Dostatečné prokrvení je pro správné hojení tkání velmi důležité. Snížený obsah kyslíku ve tkáních, tzv. hypoxie, vede k poruše hojení v důsledku porušení syntézy kolagenu, který představuje základní hmotu pro výstavbu pojivových tkání lidského těla. Dalším důsledkem je pak sklon k bakteriální infekci rány.

Rána se lépe hojí zavlhka

Už i při malých poraněních, jako jsou drobné odřeniny, řezné rány, puchýře, spáleniny (i od slunce), se dnes už obvykle nepoužívají klasické obvazy či obinadla, buničina, vata nebo gáza.  Lepší účinky přináší prostředky vlhkého krytí, kam patří hydrogely nebo kyselina hyaluronová.

Mokré (vlhké) hojení je účinné zejména při léčbě chronických ran, kam patří rozsáhlé popáleniny, rány a jizvy po operaci nebo po ozařování, proleženiny, diabetická noha či  bércové vředy. 

Speciální krytí, gely a masti lze většinou zakoupit v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách, pouze některé preparáty jsou k dispozici výhradně v nemocnicích a ambulancích.  Kromě hydrogelů se jedná o hydrokoloidy, nepřilnavé materiály, antiseptické a antibakteriální krycí materiály, algináty, krytí s aktivním uhlím, kolagenová a hydropolymerová krytí, pěnová polyuretanová krytí a filmy.

Návrat hojivého stříbra

V posledních letech se odborníci na léčbu ran začali opět přiklánět k prostředku, který se pro hojení používal v medicíně už několik století pro své antiseptické účinky. Jde o stříbro v podobě nepravého (koloidního) roztoku. Přidává se například do mastí nebo na různé krycí materiály, impregnované stříbrem.

Stříbro pomáhá při lokální léčbě popálenin, bércových vředů, ran a následků kousnutí, při léčbě vleklých zánětů kůže či u obtížně hojitelných ran. Používá se i rovněž proti plísňovým infekcím kůže nebo nehtů. Za určitých okolností může fungovat i jako alternativa k léčbě antibiotiky.

Výhodou přípravků s obsahem stříbra je skutečnost, že se dají snadno kombinovat s ostatními preparáty. O postupu léčby však vždy rozhoduje lékař.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI