Úrazy si nevybírají. S těmi lehčími si poradíte sami

Téměř každého z nás už v životě postihla nějaká lehčí poranění. Jsou běžnou součástí života a přijít k nim můžeme kdekoli – doma, při sportu, při práci apod. Úrazy se týkají každého bez ohledu na věk, nicméně nejvíce jsou vzhledem ke své fyzické konstituci ohroženi děti a senioři.

Zatímco děti se nejčastěji poraní při sportu, starší lidé často trpí následkem pádů v domácnostech. Podobná zranění jsou sice nepříjemná, nicméně většinou si je zvládneme ošetřit sami doma.

Většina úrazů malých dětí a předškoláků se odehrává v domácnostech, přičemž téměř třetinu z nich tvoří pády. U dětí školního věku je pak z hlediska úrazovosti nejrizikovějším sport – sportovní úrazy tvoří celkem 33 %. U žáků staršího školního věku dochází k úrazům nejčastěji při organizovaném sportu a školní tělesné výchově. Většinou se kromě zlomenin jedná o podvrtnutí a povrchová zranění.

Proč vlhko?

Jejich moderní léčba se nazývá „mokré hojení“ a přesně to medicínské prostředky, k tomu určené, také nabízejí. Již před více než 50 lety se totiž zjistilo, že starověké postupy při hojení ran – a to včetně hlubokých – mají své opodstatnění i v současnosti. V principu jde o to, že tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu růstových faktorů a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení. Moderní materiály užívané k ošetřování ran jsou uzpůsobeny k tomu, aby v ráně vlhké prostředí udržovaly.

Poranění má ve vlhkém prostředí až o 40 % kratší dobu hojení ve srovnání s krytím suchým obvazem. Vlhké bioaktivní obvazy reagují přímo s látkami vylučovanými tkáněmi v ráně. Kromě toho, že dodávají ráně vlhkost, mají i schopnost chemicky působit proti zánětlivým procesům, čímž zabraňují rozvoji infekce a přispívají k rychlejšímu uzdravení poškozeného místa.

Při sportu pozor

Značné procento sportovních úrazů vzniká důsledkem toho, že děti nepoužívají ochranné pomůcky – přilby, rukavice, návleky na klouby, chrániče zápěstí apod. „Dále je při provozování jakéhokoliv sportu důležité nepřeceňovat své síly a respektovat projevy únavy, nesportovat v případě nemoci či v období rekonvalescence. V tu chvíli totiž riziko úrazu značně roste. Pokud se přece jen úraz přihodí, je třeba zachovat klid. Odhlédneme-li od vážných úrazů, které si žádají lékařskou pomoc, drobnější poranění svým dětem hravě ošetříte sami doma,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Co se týče pohmoždění svalů, podvrtnutí kloubů, zapamatujte si následující kroky – znehybnit, chladit otok a tlumit bolest. Domácí lékárničku si doplňte o léčivé přípravky s analgetickým účinkem. Postižené místo navíc zklidňují a chladí.

Mokré hojení i pro seniory

U seniorů úrazy souvisejí s tělesnými změnami, které provázejí stárnutí. „Vysoký výskyt pádů ve stáří souvisí s tím, že chůzi ovlivňuje řada věkově vázaných změn, např. poruchy zraku, potíže s rovnováhou, svalová ochablost, artróza nosných kloubů atd. Ve třetině případů znamenají pády středně těžké nebo vážné zranění, u nichž je nutný zásah lékařů, nicméně i seniorům se nevyhýbají drobnější poranění (malé hematomy, zhmožděné rány apod.), se kterými si poradí v domácích podmínkách,“ doplňuje MUDr. Lazák. Pro seniory jsou při léčbě lokální bolesti a poranění také vhodné tzv. topické formy analgetik – krémy či masti.

U hojení odřenin či řezných ran, opět přicházejí ke slovu prostředky mokrého hojení. Výborně se osvědčily i při řešení vážnějších problémů, jako jsou bércové vředy, proleženiny, diabetické nohy i rány související s onkologickým onemocněním.

Pacient by se o poskytnutí prostředků mokrého hojení měl zajímat sám. S výběrem pak poradí lékař. Kromě ochrany před infekcí krytí zvládne například regulovat množství tekutiny v ráně, v případě potřeby dodávat vlhkost, pomáhat při čištění rány, působit proti mikroorganismům a vstřebávat do sebe škodliviny, které v ráně bakterie vytvoří. Při převazu krytí pro vlhké hojení také nedochází k poškození rány stržením zaschlého přilepeného obvazu. Materiál, který drží krytí na místě, je prodyšný, kůži nedráždí a jeho odstraňování nebolí. Někdy je krytí uzpůsobeno tak, aby bránilo podtečení tělních tekutin, například moči.

 

 

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI