Zbavit se křečových žil. Ale jak?

Pokud se vám na dolních končetinách udělaly křečové žíly, určitě uvažujete, co s nimi. Je jasné, že samy od sebe už nikdy nezmizí. Možností, jak se jich zbavit, existuje víc. Jak vybrat tu správnou?

Pro každého pacienta lze vybrat tu nejúčinnější eventualitu podle rozsahu onemocnění, spočívající v kombinaci několika metod, které se doplňují a vedou k nejlepšímu výsledku. Záleží nejen na šikovnosti, ale i na zkušenostech lékaře. Proto je vhodné si před výběrem zdravotnického zařízení obstarat správné reference.

Když jsou žilky ještě malé

Pro zcela nejmenší křečové žíly – metličky existují dva nejpoužívanější způsoby léčby – barvivový laser a sklerotizace žíly. „Při sklerotizaci, která je zároveň i mnohem levnější, než barvivový laser, se do žíly injekční jehlou zavede látka, která žílu záměrně „poškodí“ a ta se za nějaký čas zacelí jako vazivový pruh a vstřebá se. Po dobu, než se tak stane, je třeba nosit silné kompresní punčochy, jinak je tato metoda pro pacienta velmi nenáročná,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze.

V případech, kdy se metoda sklerotizace použít nedá, přistupuje se k barvivovému laseru, který reaguje s krevním barvivem a funguje obdobně jako sklerotizace. Má tu výhodu, že neporuší kůži. Z kosmetického hlediska se tedy jedná o lepší metodu. Na větší žíly však laser nestačí.

Klasika pro větší rozsah

Pokud žilní pletence nejsou velké a jedná se spíše o kosmetický problém, je na místě operační metoda kosmetické flebektomie. Z jednotlivých drobných řezů se odstraní všechny nezdravé povrchní žíly.

U rozsáhlých křečových žil se používá stále metoda, která má původy v letech 1905 -1907 a je v nemocnicích dost častá jako klasická operace. Při ní se nejčastěji odstraní hlavní povrchová žíla - do té se zavede ocelový nebo umělohmotný vodič, stripper, a s jeho pomocí se vytáhne zcela ven.

Nejnovější metody jsou šetrné

„V posledních letech se stále více používají další, novější metody, kterým se říká endovenózní. V tom případě se do poškozené žíly zavádí laserové vlákno nebo speciální radiofrekvenční sonda. Tato metoda léčby vyžaduje zcela minimální řezy a je proto velice výhodná z kosmetického hlediska. Výhodou je i krátká rekonvalescence po výkonu, protože hojení probíhá rychle,“ vysvětluje primář Schütz.

Zcela nejšetrnější k pacientovi je metoda lepení, která je vhodná ve specifických případech. Ovšem je nutné podotknout, že není šetrná po finanční stránce.

Kompresní punčochy pomáhají vždycky

Nespornou výhodou je, že se jedná o metodu nejméně invazivní, takže je možné ji použít i u pacientů, u nichž kvůli horšímu celkovému internímu stavu nejsou vhodné ostatní metody. Vhodná je i u lidí, kteří preferují i při vyšší ceně metody možnost okamžitého zapojení se do všech aktivit.
Je to také jediný způsob léčby, který dle originálního doporučení amerického výrobce nevyžaduje po zákroku nošení kompresivních elastických punčoch.

Přesto je primář Schütz doporučuje i v tomto případě. Stahovací punčochy totiž stále představují – často v kombinaci s užíváním léků na posílení žilní stěny, tzv. venofarmak - nejúčinnější způsob prevence, jak postup křečových  žil zamezit či zpomalit.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI