Zpomalte vývoj žilního onemocnění

Oteklé nohy, metličky a křečové žíly nejsou právě to, co by ženy chtěly na svých nohách vidět. Dobrým způsobem, jak zabránit dalšímu zhoršování, je včasná prevence hned při prv-ních příznacích. Pokud se to týká i vás a v létě míváte problém obout oblíbené boty, je ideální čas začít se řídit následujícími radami.

Chronické žilní onemocnění je v průměru z 57 % dědičné a ve zbytku záleží na přístupu k život-nímu stylu a zodpovědnosti jedince. Je tu tedy veliký prostor, jak můžete progres tohoto one-mocnění výrazně zmírnit.

Pohybujte nohama při všech příležitostech
Nejhorší, co můžete pro žíly udělat, je stát nebo dlouhodobě sedět na jednom místě. V práci nebo na dlouhých cestách je potřeba se pravidelně zvednout a projít se, abyste podpořili žilní návrat krve zpět k srdci. Pokud tuto možnost nemáte, pohybujte nohama, jakkoliv to půjde. Střídejte propínání špiček, kružte kotníky nebo roztahujte prsty do vějíře a stahujte je zpátky.

Vyberte si vhodný sport
Krev cirkuluje v těle i tím, že se hýbeme. Ne všechny sportovní aktivity jsou ale vhodné při chronickém žilním onemocnění. Jde zejména o aktivity jako dřepy, sjezdové lyžovaní, skákání na trampolínkách a další, kde tlačíte do nohou a jsou zde veliké otřesy. Při těchto činnostech se hlavně ve spodních částech těla zvyšuje nitrožilní tlak a krev pak nemůže plynule proudit. Pokud si život bez tohoto cvičení nedokážete představit, alespoň ho výrazně omezte a prostří-dejte s posilováním vleže, s jógou, pilates, tancem nebo třeba strečinkem na podložce.

Horkou vanu a opalování přenechte jiným
Teplo roztahuje žíly, proto třeba v létě mají všichni nateklejší nohy. Nohy se zdravými žilami stačí zchladit vodou a je po problému. Nemocná žíla je ale i při normální teplotě rozšířená a žilní chlopně nestíhají všechnu krev posílat zpátky od nohou k srdci. Část krve propadá dolů a hromadí se v žilách dolních končetin. V horku se rozšíření žil jen umocní a žilní návrat je ještě komplikovanější. Horko tedy nemoc nevyvolá, ale jen zhorší. Pokud jste milovníci horké vany, vířivky nebo celodenního opalování, omezte tyto činnosti na minimum.

Hoďte nohy nahoru
Návrat krve do srdce podpoří i to, kdy si dáte nohy do vyvýšené polohy. Krev se najednou nepoteče od nohou k srdci směrem nahoru, ale naopak dolů. Kdykoliv to situace dovolí, vyu-žijte příležitosti a hoďte si nohy nahoru. Například večer u sledování televize nebo když budete mít pocit, že vás tíží nohy.

Držte si optimální hmotnost
Podle studií je přibližně třetina lidí se žilním onemocněním obézní a další třetina má nadváhu. Pro žilní systém jsou kilogramy navíc obrovskou zátěží. Jen při obyčejné činnosti, jako je zve-dání ze židle, dochází zapřením se do nohou ke zvýšenému tlaku a návrat krve se zpomalí. Čím mohutnější člověk se zvedá, tím je tlak výraznější, proto je důležité snažit se o to, abyste měli tělesnou hmotnost odpovídající vašemu věku, pohlaví a kondici.

Hledejte pomoc u lékařů
Pomoc nehledejte v diskusních fórech, ale navštivte svého praktického lékaře. Ten vám v pří-padě potřeby může předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny, případně kompresní punčochy. Pokud křečové žíly a další příznaky žilního onemocnění přehlížíte, bude se jejich stav dříve či později zhoršovat. Přitom na druhou stranu při včasné léčbě venofarmaky a kom-presními pomůckami můžeme dosáhnout toho, že se žilní onemocnění výrazně zpomalí.

Zpomalte vývoj žilního onemocnění

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI