Co byste měli vědět

Jedná se o přirozenou anatomickou strukturu. Jako cévní pleteně se nacházejí uvnitř řitního kanálu (vnitřní hemoroidy) a při jeho okraji pod kůží (zevní hemoroidy). Přestože je přítomnost hemoroidu běžná, mohou vést až k rozvoji nezávažných, ale někdy obtěžujících příznaků. Vzhledem k náhlému výskytu příznaků používá se k jejich popisu označení akutní hemoroidální příhody.

Hemoroidy mohou být příčinou krvácení provázejícího pasáž stolice. To může být provázeno místně pociťovanými nepříjemnými pocity, spojenými s otokem a výhřezem žilního svazku skrze řitní otvor. To se nazývá hemoroidální prolaps. Hemoroidy mohou být rovněž provázeny bolestí, svěděním nebo výtokem. Objeví-li se zčervenání a velmi bolestivý otok v oblasti řitního otvoru, došlo pravděpodobně k vnější hemoroidální trombóze. Tento stav není závažný a Váš lékař Vás snadno zbaví bolesti příslušnou léčbou.

JAKÁ JE PŘÍČINA VZNIKU AKUTNÍ HEMOROIDÁLNÍ PŘÍHODY?

Hlavní příčinou je zácpa a to i tehdy, vyskytuje-li se pouze občas. Některými dalšími známými faktory, jež vyvolávají akutní projevy, jsou: 
• dlouhodobý průjem 
• těhotenství 
• porod
• potraviny způsobující místní podráždění (kořeněná jídla, alkohol, nadměrná konzumace kávy a čaje).

KDY JÍT K LÉKAŘI?

Každý neobvyklý vjem z oblasti konečníku nemusí být nutně akutní hemoroidální příhoda. K lékaři by měl pacient jít hned po výskytu příznaků (bolesti, krvácení apod.). Klinické vyšetření je nebolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění.

JAK SE HEMOROIDY LÉČÍ?

V závislosti na druhu příhody lékař doporučí nejvhodnější léčbu. Ta může zahrnovat následující možnosti:

• rychle působící přípravky omezující výskyt krvácení a bolesti (flebotropní přípravky)
• přípravky potlačující bolest (analgetika)
• projímadla
• místní léčbu, pokud je její užití vhodné (masti, čípky)

Někdy Váš lékař bude kombinovat léčbu tabletami s dalšími léčebnými postupy: sklerotizací (pomocí injekce), kryoterapií (tj. zmrazením) či chirurgickým zákrokem. Tyto léčebné postupy je třeba vždy kombinovat s určitými velmi jednoduchými dietními opatřeními a s úpravou životního stylu, aby se napomohlo obnovení správné funkce střev a předešlo zácpě.

PROČ PODSTOUPIT VYŠETŘENÍ V PŘÍPADĚ KRVÁCENÍ Z KONEČNÍKU?

Je nezbytné zjistit jeho zdroj. Diagnózu nelze uzavřít pouze na základě popisu charakteru krvácení. Ve vzácných případech může podobný stav způsobit přítomnost polypu, zánětu či nádoru v oblasti konečníku. Je tedy nutné ho důkladně vyšetřit. Provádí se tzv. koloskopie, která spočívá v zobrazení tlustého střeva speciálním přístrojem. Lékař toto vyšetření doporučí na základě zvážení příznaků, věku a rodinné anamnézy.

JE NUTNÝ CHIRURGICKÝ ZÁKROK?

Ve velmi vzácných případech. Chirurgický výkon je metodou poslední volby a užívá se až v případě nejpokročilejších stadií hemoroidálního onemocnění. Jedinou výjimkou je případ výskytu velmi bolestivých zevních hemoroidu, u nichž dochází k výraznému otoku hemoroidálního uzlu obsahujícího sraženou krev. V takovém případě muže být nutné takový uzel odstranit v místním umrtvení, buď ambulantně či na chirurgickém sále.
Může se ovšem stát, že pokud dochází k častému opakování závažných příhod, navrhne Vám Váš ošetřující lékař chirurgické řešení. To se v současnosti užívá u méně než 10 % případů onemocnění.

MOHU ZABRÁNIT OPAKOVÁNÍ HEMOROIDÁLNÍCH PŘÍHOD?

Neexistuje stoprocentně účinné preventivní opatření. Přesto je však možné dodržovat postupy týkající se životního stylu a stravovacích návyků. Důležité je opatření zajišťující pravidelné vyprazdňování, tedy například zvýšení příjmu vlákniny (nejlépe zařazením ovoce a zeleniny do jídelníčku).

• Nezapomínejte na dostatečný denní příjem tekutin (tj. 1,5 - 2 litry denně!).
• Vyhýbejte se konzumaci potravin, které mohou místně dráždit (kořeněná jídla, alkohol, nadměrné množství kávy a čaje). 
• Pamatujte na dostatečné zastoupení vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina). 
• Dbejte na pravidelný aktivní pohyb, např. plavání, chůzi, cvičení. Vyhýbejte se aktivitám, které vyžadují dlouhé setrvání vsedě jako jsou cyklistika či jízda na motocyklu. 
• Vymezte si čas na pravidelnou stolici k vytvoření podmíněného reflexu, nejlépe každé ráno po vypití sklenice vody. 
• Pokud trpíte bolestí v oblasti konečníku, máte krev na stolici, poraďte se se svým lékařem

NEWSLETTER
PARTNEŘI