Nejčastěji kladené otázky

Zde naleznete nejčastěji kladené otázky, které byly kladeny na prof. MUDr. Alenu Pospíšilovou, CSc. - odbornici na bércové vředy.

 

Jsou bércové vředy dědičné a jaké jsou rizikové faktory? 

Bércové vředy nejsou dědičné onemocnění, ale dědí se některé příčiny, které k jejich vzniku vedou. Zde je třeba zdůraznit dědičnou dispozici k poruchám žilním – ke vzniku křečových žil a oběhovým poruchám žilního systému, které jsou nejčastější příčinou vzniku bércového vředu. K rizikovým faktorům, které mohou přispět k manifestaci bércového vředu žilního původu, patří opakované záněty žil, zejména záněty hlubokých žil, dále dlouhodobé stání a sezení, které vedou k městnání krve v dolních končetinách, zejména v krajinách kotníků. Jiným rizikovým faktorem jsou opakovaná těhotenství. Dalším rizikem je nadváha a obezita. Ke vzniku bércových vředů žilního a především tepenného původu přispívá kouření, neboť nikotin způsobuje zúžení cév a snižuje zásobení tkání kyslíkem.

 

Dá se bércový vřed vyléčit? 

Odpověď není jednoznačná, neboť záleží na příčině bércového vředu. Je-li léčitelná, případně zcela odstranitelná příčina bércového vředu, pak je i vřed léčitelný. Jsou však bércové vředy, kde základní onemocnění vedoucí ke vzniku bércového vředu je těžko léčitelné, pak i bércové vředy se špatně hojí, ba dokonce jsou nezhojitelné.

 

Jaká obinadla se používají při léčbě bércového vředu? 

Obinadla se používají pouze v léčbě bércového vředu žilního a mízního původu., V obou případech se doporučují obinadla krátkotažná, jejichž účinek se promítá i do hlubokého žilního řečiště a mízního systému. Tato obinadla mohou být na končetině ponechána i v noci, ba dokonce několik dní "non stop". Krátkotažná obinadla mají nízký klidový tlak, ale vysoký tzv. pracovní tlak - při chůzi, při pohybu-  a proto vydatně podporují návrat žilní krve k srdci.U bércového vředu cévního původu - při uzávěru nebo zúžení cév jsou kontraindikovány (nedávají se) !!!

 

Mohu se koupat nebo sprchovat, když mám bércový vřed? 

Ano můžete. Preferováno je zejména sprchování, kdy postiženou dolní končetinu sprchujete shora směrem dolů, aby voda stékala přes nárt nohy. Voda nejenom odplavuje nečistotu ze spodiny vředu, ale současně sprchování působí i jako masáž, povzbuzující krevní oběh. Po osprchování pak bércový vřed nutno ošetřit naordinovavým prostředkem (mastí, obkladem nebo doporučeným krycím prostředkem), namotat kompresivní obinadlo ( u žilního vředu nebo mízního původu).

 

Dají se odstranit hnědé skvrny z okolí bércového vředu? 

Nedají. Jsou to trvalé barevné změny, podmíněné hemosiderinem (železitým pigmentem), který se uvolnil z červených krvinek vystouplých z žilního řečiště do okolní tkáně. Nedají se odstranit žádnými bělícími prostředky. Dá se jim však předejít tak, že při prvních známkách žilní nedostetčnosti - otoku kolem kotníků,  u dlouhotrvajících křečových žil, se podávají léky působící na žíly tzv. venotonika neboli venofarmaka, za současného nošení kompresivních punčoch.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI