Statické polohy nohám neprospívají. Krev neproudí správně, můžete cítit oteklé nohy nebo bolesti nohou. Jak se připravit na dlouhé cesty? Statické polohy nohám neprospívají. Krev neproudí správně, můžete cítit oteklé nohy nebo bolesti nohou. Jak se připravit na dlouhé cesty?

Cestování s otoky nohou

04.07.2024

Statické polohy nohou brání plynulé cirkulaci krve. Zejména lidem, které trápí chronické žilní onemocnění, pak krev stagnuje v nohách a způsobuje řadu potíží. Například pocity těžkých nohou, jejich bolesti nebo otoky. Během cestování, kdy jsou nohy delší dobu v nehybné pozici, mohou být projevy o to výraznější. Jak si cestování usnadnit a čeho se vyvarovat?

Návrat krve od nohou do srdce mají na starosti žilní chlopně. Nezbytný je také pohyb dolních končetin. Při cestování bývá možnost se volně pohybovat omezená, proto je třeba podpořit návrat krve jinak a zároveň zamezit hromadění krve v žilách.  

Nasaďte si kompresní punčochy 

Nejefektivnějším způsobem, jak návrat podpořit, je obléct si kompresní punčochy nebo podkolenky. Díky nim si zmírníte pocity těžkých a oteklých nohou na minimum. Důležité je mít správnou velikost punčoch a mít je dobře nasazené, aby nikde neškrtily, ani se neshrnovaly. Kompresní prádlo je nejlepší nakupovat ve zdravotnických potřebách, kde vás změří a doporučí nejlepší výrobek. Zkraje může být trochu obtížnější je natáhnout, ale s videonávodem to zvládne každý.  

Udělejte si pohodlí 

Krevní tok mohou omezovat i příliš těsné gumičky a utažené pásky. Na cestování volte praktické pohodlné boty, kde si můžete povolit tkaničky a řemínky. Oblečení by mělo být volné, bez tuhých gum, zejména kolem kotníků a v tříslech.  

Zajděte si pro léky na žíly 

Chronické žilní onemocnění není jen o stagnující krvi v nohách, ale i o pružnosti žilních stěn. Dědičně oslabené žilní stěny mohou tlaku městnané krve postupně podlehnout a rozšířit se. Bohužel se tím od sebe oddálí žilní chlopně, které se vzájemně přestanou dotýkat a jejich funkce zajišťovat návrat žilní krve bude značně omezená. Nejspolehlivější způsob, jak posílit žilní stěny, je pomocí venofarmak. To jsou léky vyvinuté přímo k tomuto účelu, které navíc brání vzniku a rozvoji žilního zánětu. Může je předepisovat praktický lékař a žilní specialisté na základě prohlídky a diagnózy. K lékaři zajděte před plánovaným cestováním.  

Dopřejte si pohyb, kdykoliv to je možné  

S rychlejší cirkulací krve pomáhá pohyb, proto využijte každou příležitost k tomu udělat pár kroků. Pokud víte, že budete nuceni dlouho sedět, zkuste cviky, které můžete dělat i vsedě. Například roztahujte a stahujte prsty na nohou. Střídejte propnutou špičku a flexi nebo třeba kružte kotníky. Při možnosti občas se protáhnout toho využijte a třeba zastávky na benzinových pumpách berte jako příležitost k tomu, jít se projít. 

Dehydratace může vést k otokům nohou 

Řada lidí před a během cestování moc nepije, aby nemuseli zastavovat na toaletu. Dehydratace ale může vést k zadržování vody v těle. Tekutinám se nevyhýbejte s výjimkou kofeinových a alkoholických nápojů.  

Nadbytek soli způsobuje otoky  

Nadměrný příjem soli může přispívat k pocitům oteklých nohou. Před delší cestou se vyhněte všem soleným pochutinám. Naopak si dejte potraviny obsahující dostatek vody a vlákniny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné pečivo. Jablko, mrkev, banán, okurka a další pevné potraviny jsou na cestu vhodnější než sáček solených brambůrků.