Pohyb pomáhá zmírnit otoky nohou, pocity tíhy v nohách a je prevencí onemocnění žil. Mějte nohy proto stále v nějakém pohybu. Vše se počítá. Pohyb pomáhá zmírnit otoky nohou, pocity tíhy v nohách a je prevencí onemocnění žil. Mějte nohy proto stále v nějakém pohybu. Vše se počítá.

Hýbejte se! Zmírníte si otoky i bolest nohou a zlepšíte náladu

26.06.2024

Zapojit pohyb do života nemusí nutně znamenat denně sportovat. Je třeba ale nenechávat svaly těla příliš dlouho v nečinnosti a hýbat se přirozeně. Přínosem může být zmírnění otoků a bolesti nohou žilního původu, prevence dalších projevů chronického žilního onemocnění a pevnější fyzické zdraví. V neposlední řadě pohyb také zlepšuje spánek, náladu a přispívá k silnějším kostem.

Pohybová aktivita je jakákoliv fyzická činnost, při níž vydáváte více energie, než když jste v klidu. A to zahrnuje prakticky vše od chůze po schodech cestou do práce, přes procházku svižnou chůzí, sekání trávníku až po náročný trénink. A na co všechno má pravidelný pohyb vliv? 

Zmírňuje otoky nohou a bolesti nohou  

V létě nebo obecně v teple dochází ke zvýšení průtoku krve podkožím, což je přirozený způsob, jakým se tělo ochlazuje. Současně teplo způsobuje rozšíření žil v dolních končetinách, tím se zpomalí tok krve v žilách a krev se v nich hromadí. To vede k žilní hypertenzi – zvýšení krevního tlaku v žilách. Tento zvýšený tlak se postupně přenáší i do drobných vlásečnic, což má za následek únik tekutin do okolních tkání, a nohy pak otékají. Mít v létě oteklé nohy ale není přirozené. Pokud se tak děje v běžném denním režimu, mohlo by jít o chronické žilní onemocnění. Nemoc se neprojevuje jen metličkami a křečovými žilami, ale i otoky a bolestmi nohou. „Nohy je třeba mít stále v pohybu. Pomáhá i nošení kompresních punčoch, které výrazně podporují návrat žilní krve ve chvíli, kdy se pacienti nehýbou, a také užívání léků na žíly. Zpevňují žilní tonus a brání žilním zánětům,“ jmenuje angiolog MUDr. David Ručka, Ph.D., z Cévní ambulance Mělník. Proti otokům nohou můžete vyzkoušet i žilní gymnastiku.  

 

 

Pohyb má pozitivní vliv i na srdce a kardiovaskulární systém. Vhodné je najít si aktivitu, při které se zapotíte, rozbuší se vám srdce, ale zase nebudete úplně na pokraji sil. Pro každého to znamená něco zcela jiného.  Extrémy ale nic neřeší.  

Pohyb zlepšuje náladu a pomáhá nastartovat mozek 

Při sportu si můžete také krásně vyčistit hlavu a rozehnat, nebo alespoň zmírnit chmury, splíny a přijít na jiné myšlenky. Vyplaví se vám řada hormonů, například endorfin, známý jako hormon štěstí, a také adrenalin, který vyvolává pocit bdělosti a koncentrace.  

Pohyb zrychluje metabolismus 

Další výhodou cvičení, konkrétně posilování, je i rychlejší metabolismus. Svaly spotřebují více energie než tuk, a to dokonce i když jste v klidu. Posilování může zahrnovat zvedání těžkých vah, i třeba rytí záhonků, sekání zahrady, dříví nebo mýtí oken v celém domě.  

Pohyb zlepšuje postoj těla 

Pravidelným pohybem si můžete také zlepšit držení těla a preventivně zabránit bolestem zad a páteře. Právě proto je potřeba zapojit během týdne svaly celého těla, ať už záměrně při cíleném tréninku nebo třeba při domácích pracích. Zejména pokud máte sedavé zaměstnání, neměli byste zapomínat i na posílení a protažení svalů v horní polovině těla.  

Pohyb v jakékoliv podobě má i další benefity. Podporuje hustotu kostí, a tím může snižovat riziko osteoporózy. Je prospěšný i pro lidi s cukrovkou, lymfatickými otoky a dalšími zdravotními neduhy včetně nespavosti. Pravidelný přirozený pohyb je základním pilířem spokojenosti a zdraví, proto by měl být přirozenou součástí běžného života.