Operace křečových žil odstraní problémové žíly, ale nevyléčí chronické žilní onemocnění. Navštěvujte dál svého lékaře a poraďte se s ním. Operace křečových žil odstraní problémové žíly, ale nevyléčí chronické žilní onemocnění. Navštěvujte dál svého lékaře a poraďte se s ním.

I po operaci se mohou křečové žíly znovu objevit

27.07.2022

Metličky a křečové žíly jsou jedním z viditelných projevů chronického žilního onemocnění. Nevypadají příliš vzhledně, proto se je mnoho pacientů rozhodne odstranit v naději, že už je nebudou muset nikdy řešit. To ale nemusí být pravda. Co dělat, aby se metličky a křečové žíly už nevrátily? Pro začátek je dobré vědět, že metličky a křečové žíly jsou důkazem, že žilní systém delší dobu nepracuje tak, jak má. Jakýkoliv zákrok na odstranění nevzhledných žilek však neřeší příčinu, proč vznikly.

Existující metličku nebo křečovou žílu už odstraní jen zákrok. Sama od sebe nezmizí. Výběr zákroku závisí na typu, závažnosti a rozsahu projevů a po konzultaci a diagnóze ho určuje lékař. Je důležité myslet na to, že se zákrokem odstraní jen nevratné následky žilního onemocnění. Zákrok neřeší příčinu vzniku metliček a křečových žil, proto je velice důležité pokračovat i po něm v léčbě onemocnění a dodržovat režimová opatření. Jinak se mohou metličky i křečové žíly na dolních končetinách objevit znovu. 

Proč problémy vznikají?
Chronické žilní onemocnění začíná ve chvíli, kdy krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. Dochází k tomu například ve chvílích, kdy jedinec: 

 • dlouho sedí nebo stojí,
 • chybí mu pravidelná pohybová aktivita
 • nebo nosí často upnuté oblečení nebo těsné boty. 

Krev se začne městnat v žilách dolních končetin a objevují se první příznaky. Tady už je třeba zpozornět, i když zatím nemusí být vůbec žádná metlička viditelná. Projevy mohou být:

 • bolavé a oteklé nohy,
 • noční křeče,
 • pocity těžkých nohou
 • nebo brnění nohou. 

Jak vznikají křečové žíly? 
Namáhaná žilní stěna nápor nahromaděné krve nevydrží a začne povolovat. Zde má vliv genetika, protože náchylnost ke slabosti žilních stěn je dědičná. Žilní chlopně, které svým kmitáním pohánějí veškerou krev z žil dolních končetin směrem k srdci, se od sebe oddálí. Náhle nastane situace, kdy se chlopním nedaří všechnu krev dostat k srdci a ta se začne ještě více hromadit v žilách a roztahovat je. Takto vznikají právě metličky, později křečové žíly. 

Operace křečových žil neřeší žilní onemocnění. I po zákroku navštěvujte svého praktického lékaře, užívejte léky a noste kompresní punčochy.

Bez léčby se křečové žíly mohou vrátit
Pokud se onemocnění neřeší a nepřistoupí se k dlouhodobé léčbě, je jasné, že i po odstranění křečové žíly se může časem objevit žíla někde jinde. Proto je vždy nejdůležitější včasná návštěva lékaře a zahájení léčby. Jejím cílem je zpomalit progresi, aby nevznikaly nové metličky a křečové žíly a předešlo se trvalým a bolavým otokům nebo vzniku bércových vředů. Velmi závažná komplikace je žilní trombóza. Léčba žilního onemocnění má tři pilíře: 

 • Užívání venofarmak, tedy léků na zpevnění žilní stěny a zamezení vzniku zánětu, které předepisuje lékař.
 • Nošení kompresního prádla. Které pomáhají se žilním návratem (s výběrem poradí lékař).
 • Režimová opatření.

Jak zabránit progresi žilního onemocnění nejen po zákroku?

 1. Pomáhejte žilnímu návratu cvičením a pohybujte nohama při všech příležitostech.
 2. Masírujte své nohy tak často, jak je to jen možné.
 3. Vyvarujte se přímého působení tepla (horké koupele).
 4. Sprchujte si nohy studenější vodou.
 5. Ulevte si odkládáním nohou do vyvýšené polohy.
 6. Předcházejte nadváze, která zatěžuje žilní systém.
 7. Dávejte přednost volnějším oděvům a pohodlné obuvi s nízkými podpatky.
 8. Navštěvujte pravidelně svého lékaře, aby mohl předepsat venofarmaka.
 9. Noste alespoň podpůrné kompresní prádlo.

Každý pacient by neměl zapomínat na to, že onemocnění nelze zcela vyléčit. Je tedy potřeba všechna opatření a léčbu dodržovat trvale.