V horku se zhoršují příznaky žilního onemocnění, jimiž jsou otoky a bolesti nohou, pocity tíhy a křeče.  Nemoc je nezbytné řešit celoročně. V horku se zhoršují příznaky žilního onemocnění, jimiž jsou otoky a bolesti nohou, pocity tíhy a křeče.  Nemoc je nezbytné řešit celoročně.

Jak zvládnout léto s otoky a křečovými žílami?

04.05.2023

Zvýšená teplota a pobyt v horku způsobuje rozšíření žil. Velmi často dochází i ke zvýraznění a zhoršení příznaků chronického žilního onemocnění, jimiž jsou otoky a bolesti nohou, pocity tíhy a křeče. V chladnějších obdobích roku bývají mírnější nebo minimální. Žilní onemocnění, které se projevuje i metličkami a křečovými žilami, ale není jen sezonní záležitost. Jedná se o celoživotní problém, který byste měli řešit dlouhodobě.

Jen nepřetržitá léčba může zpomalit progres žilního onemocnění. Co byste měli zejména už nyní udělat, aby pro vaše nohy nebylo léto utrpením? 

Navštivte lékaře

Zahájit léčbu žilního onemocnění je vhodné co nejdříve. Základem je užívání venofarmak – léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. Předepsat vám je může praktický lékař nebo jiný specialista na žilní onemocnění, pokud usoudí, že je potřebujete. Volně zakoupené přípravky z lékárny patří zpravidla mezi doplňky stravy a nemohou být tak účinné jako léky předepsané lékařem. Myslete také na to, že jaro a léto jsou obdobím dovolených, proto na nic nečekejte a domluvte si návštěvu lékaře včas. 

Nebraňte se kompresním punčochám 

Jedním z pilířů konzervativní terapie křečových žil je nošení kompresních punčoch nebo podkolenek. Mohou se hůře nasazovat, ale jejich účinek je značný. Pomáhají s návratem krve do srdce a působí preventivně proti oteklým a bolavým nohám. Oceníte je během dlouhých cest nebo ve chvílích, kdy celý den sedíte na jednom místě. Navíc dnes už je na trhu množství podkolenek i punčoch, které vypadají jako kousek běžného pěkného oblečení.  

Zůstaňte aktivní! 

Pravidelné, nenáročné cvičení jako například plavání, chůze nebo jízda na kole pomáhá udržet v činnosti žilně-svalovou pumpu na dolních končetinách. Krev poté nemá tendenci městnat se v žilách a snáz se vrací k srdci. Co nejvíce se proto procházejte a místo využití výtahu nebo eskalátorů to raději zkuste pěšky. Jestliže doma nebo v práci hodně sedíte, vyhýbejte se překřížení nohou, ulevíte tak žilnímu tlaku v křečových žilách. Pravidelně cvičte skončetinami. Zlepšíte tak cirkulaci krve v končetinách a snížíte tím žilní tlak. 

Relaxujte s nohama nahoře 

Kdykoliv ucítíte, že vám otékají nohy, zkuste si je alespoň na pár minut dát do vyšší polohy. Důležité je, aby kotníky byly výš než srdce a krev mohla z nohou stéct k srdci díky gravitaci. Tímto krokem svým končetinám pomůžete a ulevíte. V posteli můžete na noc podložit končetiny polštářem. 

Držte se ve stínu 

Vyhýbat se v létě horku není úplně snadné. Teplo ale rozšiřuje žíly a zhoršuje otoky, proto se záměrně slunci zbytečně nevystavujte a raději se držte ve chladu a ve stínu. Pokud i tak toužíte po bronzovém opálení, volte alespoň pozici vleže s nohama ve vyvýšené poloze, aby krev přirozeně stekla k srdci. Vsedě a na polohovacím lehátku máte nohy vždy dole. Krev se bude městnat vžilách, což může vést ke zhoršení projevů žilního onemocnění.  

Noste pohodlné oblečení 

Pomůže vám i nošení volného a prodyšného oblečení, které nebrání cirkulaci krve. Vhodné jsou pohodlné dostatečně široké boty, které respektují tvar vašeho chodidla a výšku nártu. Noha v průběhu dne, a ještě vteple, přirozeně otéká. Nemělo by se vám stávat, že na konci dne budete mít řemínky zaříznuté vkůži a zkroucené prsty.  Bráníte tím proudění krve a neprospívá to ani pohybovému aparátu.  

Zchlaďte nohy sprchou 

Ochladit se vlétě studenou sprchou je skvělá věc. Dvojnásob to platí pro bolavé a oteklé nohy. Voda, kterou si pouštíte na nohy, by ale měla studená až vlažná, nikdy ne ledová. Teplotní šoky nejsou pro žíly prospěšné.