Po operaci křečových žil je třeba dodržovat režimová opatření, nosit kompresní punčochy a nechat si předepsat venofarmaka. Po operaci křečových žil je třeba dodržovat režimová opatření, nosit kompresní punčochy a nechat si předepsat venofarmaka.

Rekonvalescence po operaci: aby se křečové žíly nevrátily

22.10.2021

Všeobecně je nejlepší provádět veškeré operace v chladných měsících. To stejné platí i u operace křečových žil a jiných metod na jejich odstranění. Je třeba mít na paměti, že křečové žíly nejsou samy o sobě nemocí, ale viditelným projevem chronického žilního onemocnění. Operací odstraníte jen konkrétní žílu a zamezíte tomu, aby zrovna v ní postupovalo žilní onemocnění do dalších stadií. Pokud ale nebudete dodržovat lékařská doporučení a režimová opatření, objeví se časem křečová žíla někde jinde.

Křečové žíly vznikají jako následek nahromaděné krve kvůli pomalému odtoku krve z žil dolních končetin směrem k srdci. Žilní stěny nápor nahromaděné krve nevydrží a začnou povolovat do podoby drobných metliček až křečových žil. Obojí je projev chronického žilního onemocnění, které bývá doprovázeno i dalšími symptomy. Například to jsou dočasné otoky nohou, pocit bolavých a těžkých nohou nebo křeče v nich. 

Existující metličku nebo křečovou žílu už odstraní jen zákrok.  Bohužel však zákrok nijak nevyřeší příčinu vzniku křečové žíly, a tou je pomalý odtok žilní krve a dědičná náchylnost ke ztrátě pružnosti žilních stěn. 

Volba zákroku
Při žádné metodě se postižené žíly nijak „nečistí“, podstatou všech druhů zákroků při křečových žilách je jejich odstranění, případně vyřazení z provozu, kdy tělo narušenou část samo vstřebá. Funkci převezmou ostatní, nepostižené žíly.

Klasická operace, při níž se žíla „vytáhne“ z končetiny, se provádí obvykle na běžných odděleních nemocnic nebo i na odděleních jednodenní chirurgie. Vyžaduje delší rekonvalescenci, během níž někdy přetrvávají otoky nebo poruchy nervových spojení z důvodu poranění okolních tkání. 

Dále je možné zvolit z postupů, kdy se postižená žíla neodstraňuje, ale uzavře, a to například laserem, radiofrekvencí, působením mikrovln nebo lepením apod. Za ty je ovšem nutné si připlatit, výhodou je však kratší doba, než se pacient bude opět moci vrátit k plnému nasazení v rámci obvyklého životního stylu.

Praktický lékař může předepsat venofarmaka na posílení žilních stěn a zabránění vzniku dalších metliček a křečových žil.

Co dělat, aby se křečové žíly znovu neobjevily?

Noste kompresní prádlo
Ať podstoupíte kterýkoliv z typů operací křečových žil, nebo zákroků na jejich odstranění, další postup je takřka shodný. V první řadě jde o nošení kompresních punčoch nebo návleků. Kompresní punčochy tlačí na žíly a pomáhají s krevním návratem, proto by je měli nosit všichni po operacích a zákrocích. Výborné jsou i jako prevence. Kompresní terapie nevyléčí žilní onemocnění, ale dokáže ho zpomalit a také snížit šanci na to, aby se objevily křečové žíly a metličky znovu. 

Nechte si předepsat venofarmaka
V místě zákroku by se křečové žíly už znovu objevit neměly, ale vzhledem k vrozené náchylnosti k oslabení žilní stěny se na jiném místě samozřejmě objevit mohou. Právě proto je nezbytné navštěvovat praktického lékaře nebo specialistu na žíly a cévy a nechat si předepsat venofarmaka. Tyto léky zpevňují žilní stěnu a zamezují vzniku žilního zánětu. To je důležité, jakmile by se totiž objevil zánět, může se onemocnění dostat do dalších stadií, a to jsou trvalé otoky nohou a v závěru i bércové vředy. Vážným následkem může být žilní trombóza a plicní embolie. 

Zapojte pohyb
Oslabená žilní stěna je jednou z příčin vzniku chronického žilného onemocnění. Druhou je pomalý odtok a jediné, co dokáže zrychlit krevní cirkulaci, je fyzický pohyb. Pohybujte proto nohama při každé příležitosti, vyzkoušejte žilní gymnastiku, choďte na procházky nebo si zvolte vhodný sport. Vyhněte se ale vzpírání, zde při zvedání závaží hrnete krev do nohou. 

Udržujte si optimální hmotnost
Nadváha a obezita jsou pro žilní systém obrovskou zátěží. Pokud se zvedá ze židle člověk s výraznou nadváhou, děje se totéž, co u vzpěrače. Veškerá krev se hrne do nohou. Přitom cílem režimových opatření je naopak vyhnat krev směrem k srdci, aby se tu nehromadila.

Vyhoďte nohy nahoru
Nejrychlejší způsob, jak nohám odlehčit, je dát si je do vyvýšené polohy, aby krev stekla k srdci sama od sebe. Každodenní polohování nohou přináší okamžitou úlevu od známek překrvení – od bolestí, křečí a dočasných otoků.  

Žilní onemocnění je celoživotní a má řadu stadií od subjektivních příznaků, přes křečové žíly až po trvalé otoky a bércové vředy. Právě trvalé užívání venofarmak, nošení kompresních punčoch v kombinaci s dodržováním režimových opatření zpomalují progresi na minimum.