Trápení s hemoroidy je citlivé téma a není lehké se svěřit lékaři. Obavy jsou zbytečné. Co vás čeká v proktologické ordinaci? Trápení s hemoroidy je citlivé téma a není lehké se svěřit lékaři. Obavy jsou zbytečné. Co vás čeká v proktologické ordinaci?

Trápí vás hemoroidy? Toto můžete očekávat u lékaře

28.06.2022

Potíže spojené s hemoroidy jsou natolik intimní záležitost, že je velice obtížné o nich před kýmkoliv mluvit. Mnoho lidí proto otálí a řešení odkládá, co to jde. Hemoroidálním onemocněním trpí v životě každý druhý člověk. Nejde tedy o žádnou vzácnou chorobu, kterou byste museli složitě popisovat.

Případné obavy ze samotného vyšetření jsou často zanedbatelné v porovnání se studem, který člověk pociťuje, když musí téma před lékařem otevřít. Je přirozené, že pokud chodíte k lékaři pravidelně s vysokým tlakem, je těžké najednou začít mluvit o potížích s hemoroidy. Řada pacientů s mírnějšími příznaky navíc lékaře ani nenavštíví. [1] https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdfDoktoři ale vyslechli různé zdravotní potíže a příběhy. 

Zahoďte stud 

Přesto, pokud vás trápí stud, můžete se objednat rovnou do proktologické ambulance. Proktologie je obor zabývající se poruchami a onemocněním konečníku, proto není nutné tolik vysvětlovat, jaká část těla vám dělá starosti. Místní zdravotnický personál je také vnímavější k pocitům pacientů, protože k nim chodí jen lidé s tímto neduhem 

Vyšetření konečníku ne bolestivé 

V proktologických ambulancích se nezačíná ihned pro někoho dehonestujícím vyšetřením „na čtyřech“, ale rozhovorem s lékařem. Vhodně položenými otázkami zjistí, jaké máte příznaky, jak dlouho potíže trvají, zda se opakují a podobně. Bude tak vědět, jestli vás oblast konečníku pálí, řeže, krvácí, aniž byste museli tolik mluvit. Teprve potom následuje vyšetření konečníku. Cílem je zjistit, jak vypadá oblast řitního otvoru zvenku i zevnitř, zda není přítomna trhlina, polyp, zánět nebo dokonce nádor. To se provádí opatrným zasunutím prstu v lubrikovaných rukavicích. K prohlédnutí celé oblasti řitního kanálu následuje anoskopie, při které se zavádí tubus s osvětlením. Při vyšetření by měl lékař stále popisovat, co se bude dít, kdy to zastudí, zatlačí apod. Pokud se tak neděje, neváhejte se kdykoliv zeptat.  

Většina vyšetření končí nanejvýš debatou o ambulantním zákroku, který se provádí na hemoroidálních pleteních v místě, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti. Není tedy třeba ani lokální anestezie. Ambulantní léčba není bolestivá, pouze nepříjemná. U někoho není nakonec potřeba žádný zákrok, protože má nevýznamný nález nebo jde o jednorázovou ataku. Jen malé procento pacientů vyslechne od lékaře doporučení, že by potřebovali zákrok v celkové anestezii.