Chronické žilní onemocnění

Chronické žilní onemocnění dolních končetin je charakterizováno širokým spektrem příznaků (pocit tíhy v nohou, napětí nohou, noční křeče, pocit oteklých nohou, brnění) a projevů (křečové žíly, otoky, kožní změny, bércový vřed) na podkladě poškození žilní stěny. Zahrnuje jak nepatrné metličkovité žilky na končetinách, tak křečové žíly, stavy po žilních zánětech, žilní trombózy a jejich následky, až po konečná stadia žilních onemocnění, která vedou ke vzniku bércových vředů. Onemocnění žilního systému dolních končetin patří celosvětově k nejrozšířenějším zdravotním problémům. Tyto poruchy mohou být klinicky bezvýznamnou, spíše kosmetickou záležitostí, ale část z nich může přejít do chronického průběhu s rozvojem příznaků a projevů chronické žilní nedostatečnosti.

Chronická žilní nedostatečnost je civilizační onemocnění, které postihuje žilní systém dolních končetin. Podle statistik trpí touto nepříjemnou poruchou až 50 % západní populace. Velký podíl na tom má sedavý způsob života, obezita a stoupající věk. V dospělosti trpí chronickou žilní nedostatečností 7-35 % mužů a 20-60 % žen ve věku 35-40 let a 15-55 % mužů a 40-78 % žen ve věku nad 60 let.

Chronická žilní nedostatečnost je chronické, v průběhu života postupně se zhoršující onemocnění, které nejen obtěžuje pacienty svými nepříjemnými příznaky a projevy, ale v pokročilých stadiích (přítomnost bércového vředu) je spojené i s dlouhodobou pracovní neschopností a vysokými náklady na léčbu. Bércové vředy představují závažnou komplikaci nejen pro samotného pacienta, ale i socioekonomickou zátěž pro zdravotnický systém, neboť statistiky uvádějí, že péče o osoby s pokročilými projevy chronické žilní nedostatečnosti odčerpávají 1-3 % z celkového rozpočtu zdravotnictví.

MUDr. Alena Broulíková, CSc.

NEWSLETTER
PARTNEŘI